הרב אריאל: זהירות מרכישת ארבעת המינים מקטן

רבה של רמת גן מזהיר מקניית ערבות מילד שלא הגיע לגיל מצוות וכן מרכישת ערבות גזולות, "שבכל בית כנסת יהיה עץ ערבות".

ישי קרוב , י"ג בתשרי תשע"ג

הרב אריאל: זהירות מרכישת ארבעת המינים מקטן-ערוץ 7
הרב יעקב אריאל
שלומי שלמוני

רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל, הסביר בראיון לערוץ 7 על הבעייתיות ברכישת ערבות לחג סוכות, מילד שעדיין לא הגיע לגיל מצוות.

"כתוב 'ולקחתם לכם' ודרשו חכמים 'לכם' - משלכם. אדם צריך לקנות את ארבעת המינים שהם יהיו בבעלותו המוחלטת מהתורה", הסביר הרב אריאל, "אם המוכר מבוגר אז הקונה זכה בהם מדאורייתא אך אם המוכר קטן הקניין לא מדאורייתא".

הרב אריאל הסביר עוד כי אמנם יש קניין מדרבנן אבל ביום הראשון ארבעת המינים חייבים להיות של האדם עצמו מהתורה וקניין מדרבנן לא מספיק, "עם זאת, ביתר ימי החג וגם בהושענא רבה, אפשר לצאת ידי חובה גם במינים שנרכשו מקטן".

נקודה נוספת עליה עמד רבה של רמת גן היא הרכישה באמצעות המחאה, "מחר - בערב החג, יש בעיה לקנות את ארבעת המינים באמצעות המחאה, משום שהשיק לא ייפדה מחר אלא לאחר יום טוב ראשון ויוצא שהקנייה היתה בהקפה ולא כל הפוסקים סוברים שקנייה  כזו טובה מהתורה".

הרב אריאל הדגיש עוד כי יש לשים לב לכך שהערבות, כמו שלושת המינים האחרים, אינם גזולים, "הערבות גדלות בכל מיני מקומות ויתכן שהקטיפה נעשתה שלא ברשות. לכן צריך לקנות ערבות שיש עליהן חותמת של רב המאשר שהן כשרות או ללכת לחצר פרטית ולבקש מבעל החצר לקטוף".

הרב אריאל המליץ כי כל בית כנסת יגדל בחצרו עץ ערבה ויתנו רשות למתפללים לקטוף את הערבות ובכך לזכות את הרבים.