שותפה בהקמת 45 ישובים - עכשיו הזמן להצדיע

ראשי ההתיישבות, שרים ואישי ציבור יצדיעו לאינה ויניארסקי, תושבת תקוע שהייתה שותפה להקמת 45(!) ישובים ביש"ע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בתשרי תשע"ג

אינה בהקמת עוד ישוב בחבל קטיף
אינה בהקמת עוד ישוב בחבל קטיף
דתיה יצחקי

בישוב תקוע שבגוש עציון אין מי שאינו מכיר את אינה ויניארסקי, אך עשרות אלפי מתיישבים, בהם דור שני ושלישי להתיישבות ביהודה ושומרון, בלמעלה מארבעים ישובים שונים אינם יודעים שבין מקימי הישוב שלהם הייתה גם אינה ויניארסקי, האישה החמה, המחייכת והנמרצת מתקוע. 

כעת, לאחר שלושים וחמש שנות עשייה חלוצית, הגיעה העת להצדיע לאישה שעלתה לישראל מברית המועצות בשנת 74', ושלוש שנים בלבד לאחר מכן ייסדה את הישוב תקוע יחד עם עוד משפחה אחת ושמונה רווקים. משם החלה אינה בפעילות בלתי פוסקת למען ההתיישבות ברחבי יהודה שומרון וחבל עזה, פעילות שנחרזת עד למאבק האחרון יחד עם תנועת 'נשים בירוק' על החזרת הנוכחות היהודית בשדמה שבין הר חומה לתקוע. בין לבין מנהלת אינה ויניארסקי את המחלקה הרוסית בבית אצ"ג שבירושלים. מאות עולים קשורים לשירת אורי צבי גרינברג בזכות פועלה ביחד עם גאולה כהן, כלת פרס ישראל.

בימים אלה משלימים חבריה של אינה את ההכנות האחרונות לאירוע הצדעה גדול לאינה, להתיישבות, לקליטת העלייה ולארץ ישראל, אירוע שיתקיים ביום חמישי בחול המועד סוכות המתקרב.

עם היודע דבר ההכנות לאירוע ההצדעה, ביקשו רבים להגיע ולהצדיע, ובין המברכים ניתן למצוא את השר אביגדור ליברמן, השר יולי אדלשטיין, הרב ירון דוראני, ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, גאולה כהן, זאב חבר (זמביש), הרב זאב סולטנוביץ, סופיה רון מוריה, יהודה עציון ,אריה חסקין ודתיה יצחקי. ח"כ אורי אריאל ושילה גל שלחו ברכות בכתב.

לקראת האירוע, מספרות המארגנות, ראשי תנועת 'נשים בירוק' יהודית קצובר ונדיה מטר, מתנקזים אליהן עוד ועוד סיפורים סביב דמותה ופועלה של אינה. קצובר מספרת: "הכרתי את אינה בצעדה לילית, חשוכה ושקטה במיוחד, בניסיון כניסה לימית טרם הגירוש. הצלחנו לחמוק מכוחות צה"ל בהובלתו של אחד הפעילים ונכנסנו לימית בערך בשעה 2-3 לפנות בוקר. הגענו לשכונת האיקסים ונכנסנו לבית שדלתו הייתה פתוחה. הדיירים ישנו בקומה למעלה, אינה ובעלה מרק ז"ל. הם התמקמנו בקומה הראשונה בלי ידיעת הדיירים העליונים. אינה ובעלה מצאו מיטות ללא מזרונים, לא הרגישו בחסרונם כלל,שמחים שמצאו קורת גג ובלטה לישון עליה, העיקר עבורם היה להשתתף במאבק נגד הנסיגה בסיני.  כך הכרתי את אינה".

עוד הן מספרות כי במהלך השבוע האחרון יצאו לתקוע על מנת להיפגש עם אינה בביתה, וזאת על מנת "לאמת סיפורים ששמענו עליה", כלשונן.

בין הסיפורים שהועלו עלה אחד הנוגע להקמת הישוב רחלים. היה זה לאחר רצח רחלה דרוק הי"ד, תושבת שילה, בשנת תשנ"א 1991. באותה שעה הייתה אינה בכלל בבאר שבע. שמעה על הרצח ומיד הודיעה לבעלה שהיא לא שבה היום הביתה, אלא נוסעת למקום הרצח. "היא התיישבה שם ואמרה שלא תזוז משם עד שייבנה במקום ישוב. ישבה שם, שבועות וחודשים, בגשם עז, בקור מקפיא, ללא בגדים מתאימים למזג האוויר השומרוני, ולא זזה משם עד שהישוב רחלים החל לקרום עור וגידים. כמובן שהיא עצמה טוענת שהקמת הישוב התאפשרה בזכות המאבק הנחוש של נשים מאזור שילה ובית אל, ביניהן נעמי ספיר ואורית רפפורט ואחרות. הגברים עזרו. ביניהם בני קצובר, שהיה ראש מועצת שומרון באותם ימים, אורי אריאל ויהודה עציון".

השתיים מצטטות מדבריה של אורית רפפורט: "אחד הסיפורים הזכורים לי עם אינה היה אחרי השלושים לרצח. הרי ניסו לפנות אותנו משם כל פעם. פעם אחרי השבעה. לא הצליחו. אחרי השלושים שוב באו. הפעם היינו שלושה: אחי, יהודה עציון, אינה ואני. היה קר ולכן היינו ברכב. שלושתנו ברכב במקום בו פיללנו להקמת ישוב. הגיע המח"ט עם חיילים. רצו להוציא אותנו מהרכב כדי לעצור אותנו. ואז החל מאבק על הכפתורים. "מלחמת אצבעות". אנחנו בתוך הרכב לוחצים עם האצבעות על כפתורי הנעילה של הרכב שיישאר נעול ומבחוץ החיילים מנסים לפתוח את הרכב. הצלחנו להישאר בפנים. לא עצרו אותנו. זו הייתה נקודת מפנה. בזכות האצבעות נשארנו והחלטנו שמפה ממשיכים הלאה עד להקמת ישוב".

פרק נוסף בחייה של אינה הוא פרק תרומתה המשמעותית לעלייה מברית המועצות לשעבר. "מועצת יש"ע הקימה בתחילת שנות ה-90 צוות מיוחד ומוסווה, שעבד דרך חברה פרטית כדי להביא עולים מברית המועצות. בצוות היו אורי אריאל, יהודה עציון, מיקי וסרטייל ואינה. יחד נסעו מספר פעמים לברית המועצות, לתקופות ארוכות של חודש. חבריה לצוות מספרים על אישה בעלת נחישות בלתי רגיל, דבקה במטרה, שבמיוחד  ידעה לעשות סדר בתוך הבלגן המתנחלי...", מספרות קצובר ומטר ומוסיפות: "על שעות עבודה אין מה לדבר - זה תמיד היה מעבר לכל שעות. מוסר עבודה גבוה מאד. ממוקד מטרה. אינה הספיקה להיות שותפה להקמתם של יותר מ-45 ישובים".

אירוע ההצדעה לאינה ילווה ביצירותיו המוזיקאליות של מוסא ברלין ויוצגו בו ציוריו של האמן ליאוניד בלקבלב. מנחות האירוע והמארגנות, קצובר ומטר, מציינות כי "לצד האירוע המרכזי תתקיים במקביל תכנית מיוחדת לילדים".

אירוע ההצדעה יתקיים בע"ה בשדמה שבגוש עציון, ביום חמישי, י"ח תשרי, חול המועד סוכות בין השעות 14:00 ל16:00. כזכור, שדמה הוא מחנה צבאי בין הר חומה לתקוע בגוש עציון. המחנה ננטש ע"י צה"ל ב2006 ולאחר מאבק עיקש, בערב פסח 2010 חזר צה"ל לשדמה.

אינה בגוש קטיף. באדיבות: דתיה יצחקי
 
 
בשדמה. צילום: נשים בירוק