באי הכנס
באי הכנס פלאש 90

כנס הנוצרים תומכי ישראל המתקיים לאורך ימי חול המועד בירושלים זוכה לתהודה רבה אצל ראשי המדינה בעבר ובהווה, אולם מסתבר שיש גם מתנגדים לא מעטים לאירוע ולמה שעומד מאחוריו.

מינה פנטון, חברת מועצת העיר לשעבר, ואריה קינג, פעיל בענייני ירושלים מזה שנים, קובעים כי מאחורי כנס התמיכה הפוליטי עומדות מטרות דתיות נוצריות, בהם גם מטרות מסיונריות מובהקות.

"הם רוצים לקדם אינטרסים אישיים, את החזון האמוני שלהם לגבי המשיח וכינון מלכותו בירושלים", אומרת פנטון הקובעת כי כל תפילותיהם של באי הכנס על שלומה של ירושלים אינן אלא תפילות לכינון שלום במלכותו של משיחם.

לדבריה אמנם זכותו של כל אדם להאמין בתפיסות דתיות כאלה ואחרות, אך עם זאת יש להכריז בפומבי ובגלוי כי הדבר נוגד את מהות עקרונותיו של העם היהודי. לטעמה מונח ה'אהבת ישראל' בו נוקטים משתתפי הכנס אינו אלא חיפוי למטרותיהם האמיתיות וכשהם מדברים על הקמת בית מקדש כוונתם לבית מקדש נוצרי. עוד היא מציינת ומזכירה כי על פי התפיסה האוונגליסטית בה אוחזים משתתפי הכנס, תקומת מדינת ישראל היא חלק בלתי נפרד מביאתו המחודשת של משיחם, וזו הסיבה האמיתית לתמיכתם במדינת ישראל ובממשלת ישראל.

"יש אנשים, דווקא מקרב הצד הימני של המפה, שכדי לקבל קצת כוחות בארץ ובעולם מוכנים לשלם מחיר שגדולי ישראל התנגדו אליו", אומר קינג המציין כי גם הרבנות הראשית הביעה התנגדות לממסד השגרירות הנוצרית שהוקם באחרונה, ועם זאת רבים חוששים להביע עמדה נחרצת נגד התופעה.

"לדבריו בכירי המשתתפים באירוע הם חברים בתנועות מיסיון הפועלות בירושלים, והמחיר על החיבוק אותו הם מעניקים למדינת ישראל משולם באופן מיידי בהקמתן של כנסיות חדשות במרכז ירושלים, במעורבותם של אנשיהם בפעילות הסוכנות היהודית ובהעלאת עולים לישראל, וכל זאת מתוך תפיסה ולפיה חשוב שיהודי ישראל ישמרו על אמונתם ודתם ובלבד שיוסיפו פרט אחד – האמונה במייסד הנצרות כמשיח.

בהקשר זה הוא אינו מקבל את הטענה ולפיה ראוי לנצל את הקשר העכשווי והתמיכה למדינת ישראל ולהותיר את הויכוח על אחרית הימים לעתיד, טיעון הנשמע על ידי רבים מהפוליטיקאים תומכי שיתוף הפעולה עם הממסד האוונגליסטי. הם לא מדברים על אחרית הימים, אלא על היום. הם מדברים על כנסיות בירושלים, הם מדברים על היכולת לשלוח חומר מיסיונרי בתיבות הדואר.

קינג רואה כמציאות חמורה מאוד את הקשר המתהדק בין הקונגרס היהודי הבינלאומי לקיומו של אירוע נוצרי שכזה, על כל המטרות שמאחוריו. להערכתו מאחורי התמיכה של פוליטיקאים במהלכי שיתוף הפעולה עומדים אינטרסים צרים.

פנטון מוסיפה ומדגישה כי "אין מחלוקת על כך שתמיכה פוליטית מדינית היא חשובה ובסיסית למדינת ישראל, אבל כל עוד אותם גופים כוללים עשרות ארגונים מיסיונרים הרי שכל הפן הפוליטי מונחה תיאולוגיה".

היא מוסיפה על דבריו של קינג וקובעת כי כל צד המביע תמיכה בישראל דורש תגמול על תמיכתו זו, ותגמול זה בא לידי ביטוי בויזות קלות למיסיונרים, תעודות עולה לאנשי מיסיון ועוד. "יש ח"כים שנתמכים על ידי הנוצרים וכעת הם נדרשים לשלם תגמול...".

פנטון וקינג ממליצים להכיר את עמדותיהם האמיתיות של הדוברים בכינוסי התמיכה בישראל דרך 'יוטיוב'. לדבריהם בסרטוני 'יוטיוב' ניתן לפגוש את דבריהם בעבר אודות חזונה הנוצרי של ירושלים. "ירושלים לא תהיה יהודית. הם אומרים זאת בבירור", קובעים השניים ומתקשים לעכל שאנשים בעלי תפיסה שכזו מקבלים מעמד פוליטי בהכרעה על עתידה של ירושלים, וזאת כחלק מחזונם – להיות מעורבים בהחלטות על ירושלים.