הכרם סמוך לסוסיא
הכרם סמוך לסוסיא צילום: יחידת תצפית

ביום חמישי האחרון הגיעו שלושה שוטרים מחופשים לפלסטינים אל פאתי חוות "הר סיני", שבקרבת סוסיא, על מנת "למשוך" תגובה מצידם של תושבי החווה.

בעיתון "מעריב" דווח, כי התושבים בחווה זיהו את השוטרים המסתערבים כדמויות החשודות המתקרבות לחווה, חשש שגבר לאחר שלא נראה בקרבת הדמויות כל עדר צאן שיכול היה להסביר את הימצאותם באזור.

התושבים התקשרו בבהילות אל חמ"ל צה"ל באזור, אולם שם נאמר להם כי המקרה מוכר ואין איתו כל בעיה.בסרטון שצילם אחד מתושבי החווה, אשר הגיע לידי העיתון, נראים שלושה פלסטינים (אשר בדיעבד התברר כי הם השוטרים המחופשים) מתקרבים עד למרחק של כמה עשרות מטרים מהחווה כשמדי פעם הם מתכופפים.

בשלב כלשהו, בעת שהמסתערבים המחופשים נכנסו לשטח ישראלי בפאתי הישוב סוסיא, יצאו ארבעה מאנשי החווה לעברם ובין הצדדים התפתחה תגרה.

המסתערבים עשו שימוש במכשירי שוקר חשמליים ותרסיסי גז מדמיע, ואילו הצעירים מהחווה השיבו באלות עץ ופצעו את אחד השוטרים. לאחר כמה דקות של מאבק יצאו כוחות גדולים של משטרה ממחבואם, הקיפו את הצעירים ועצרו אותם. אחד מארבעת הצעירים הצליח להימלט.

ביום שישי האחרון הובאו שלושת הצעירים שנעצרו להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים ומעצרם הוארך עד היום (ראשון). המשטרה תבקש היום מבית המשפט להאריך פעם נוספת את מעצרם.

מעמותת "חננו", המטפלת בייצוג המשפטי של העצורים, נמסר בתגובה: "לצערנו, המשטרה ממשיכה להתייחס למתיישבי יו"ש כאויב ומשתמשת נגדם באמצעים המשמשים נגד הגרועים שבאויבינו. במקרה המדובר הכניסה המשטרה בחוסר אחריותה את המתיישבים למציאות של פיקוח נפש מחד והסתכנות במעצר מאידך".עורך דינם של העצורים, עדי קידר, אמר: "התנהלות המשטרה במקרה זה הייתה פסולה ומסוכנת. ההחלטה לבצע מארב מתוכנן באזור כה מסוכן היא דבר לא אחראי, וכנראה שבמשטרה ובפרקליטות המטרה מקדשת את האמצעים. מדובר בפרובוקציה של ממש". 

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה ל"מעריב", כי "בעקבות תקיפות חוזרות של פלסטינים באזור הר חברון קיימה משטרת ישראל פעילות מיוחדת על מנת לגדוע את התופעה. ארבעה אזרחים ישראלים יצאו אל עבר השוטרים המחופשים כשהם רעולי פנים וחמושים באלות ותקפו אותם באלימות. כרגע הנושא עומד במבחן בית המשפט, ואנחנו מקווים שדינם של התוקפים ימוצה".