בראיון ליומן ערוץ 7 מעריך ד"ר נמרוד גורן, איש האוניברסיטה העברית ומומחה ליחסי טורקיה ישראל, כי המתיחות הביטחונית וחילופי האש בין טורקיה לסוריה עשויה בהחלט להוביל את משטרו של ארדואן להפשרת היחסים עם ממשלת ישראל.

למתיחות הביטחונית עם סוריה, מציין ד"ר גורן, נוספת גם עמדתה הנחרצת של טורקיה בעד החלפתו של אסאד בגורם שלטוני אחר. לעומת זאת דווקא עמדתה של ישראל בסוגיה זו עדיין אינה ברורה לטורקים שתוהים אם אכן ישראל חפצה בהחלפת אסאד, או שמא נוח לה שמשטרו ימשיך על פני החלופות הנראות לעין. להערכתו התיישרותה בתקופה האחרונה של ישראל עם הדרישה להחלפת אסאד מובילה אט אט את הטורקים לאפשרות של שיתוף פעולה עתידי עם ישראל.

עם זאת הוא מוסיף ומציין כי להערכתו אין מדובר בחזרה ליחסים כדוגמת אלו של שנות התשעים, אך בהיות ישראל וטורקיה בנות ברית חשובות של ארצות הברית מהלך של שיתוף פעולה עתידי בהחלט אפשרי.

ד"ר גורן מזכיר כי בראשית המרד הסורי תמכה טורקיה במפגינים הסורים מתוך עקרונות של זכויות האזרח אל מול המשטרים הרודניים בעולם הערבי, אך בהמשך העקרונות הללו התחברו לאינטרסים טורקיים מובהקים כאשר פליטים עברו מסוריה לכיוונה, אנשי עסקים טורקים הפסיקו לסחור בסוריה, מתיחות גוברת עם איראן וחשש טורקי מהפצצות נאט"ו. כל אלה חברו לעמדה הטורקית התומכת בלהט בהחלפת השלטון הסורי.

באשר לחילופי האש בגבול הסורי טורקי סבור ד"ר גורן כי למרות התנצלויותיו של אסאד ברור שקיימת התרת רסן ואסאד אינו עושה הכול כדי למנוע את הירי, וכעת קשה לדעת מי באמת שולט בשטח.

באשר ליחסים העתידיים עם ישראל מציין גורן כי באחרונה השתתף בכנס דיאלוג מדיני עם טורקים, ובאירוע התחזקה התחושה שאכן יש מוכנות טורקית לשיתוף פעולה עם ישראל, גם אם לא ברמות שהיו בעבר.