סער בבית הספר החדש לרפואה
סער בבית הספר החדש לרפואה צילום: ששון תירם

מנתונים שפורסמו אתמול (רביעי) עולה, כי הביקוש ללימודי רפואה באוניברסיטאות ירד באופן חד בשנת הלימודים האחרונה שהחלה ב-2012 (תשע"ב), לעומת שנת הלימודים שקדמה לה (תש"ע).

ב-2012, לראשונה מזה שנים, איבדו לימודי הרפואה את תואר תחום הלימוד שסיכויי הקבלה ללימודים בו בעדיפות ראשונה הם הנמוכים ביותר לטובת לימודי ארכיטקטורה. רק 25% מהמועמדים ללימודי ארכיטקטורה הצליחו להתקבל לעומת 27.5% מהמעומדים ללימודי הרפואה.

פרופ' איתמר גתי מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, המתמחה בבחירת מקצוע ומגמות לימוד ובתהליכי קבלת החלטות, לא מתרגש מהנתונים שפורסמו.

פרופ' גתי התייחס לפרסומים השונים והסביר, כי "הציבור כיום מודע למידע אודות תהליכי ההרשמה וסיכוי הקבלה המצוי באתרי האוניברסיטאות ובאינטרנט והוא עושה בו שימוש מושכל יותר ויותר בשנים האחרונות. העובדה כי פחות סטודנטים נרשמו לרפואה לא מעידה בהכרח על ירידה בביקוש, אלא על סטודנטים המודעים לדרישות הקבלה ואשר אינם מזדרזים לשלם את כספי ההרשמה אם אינם עומדים בדרישות".

לדבריו, "זו גם הסיבה לעלייה בהרשמה למכללות בתחומי מנהל עסקים, משפטים וחשבונאות, סטודנטים יודעים שאין להם סיכוי להתקבל לאוניברסיטה והם הולכים ללמוד מראש במקום שיצליחו. כמו כן המלגה הניתנת לחיילים משוחררים, המעניקה להם שכר לימוד חינם לשנת לימוד ראשונה במכללות בפריפריה מעלה את האטרקטיביות שלהן".

פרופ' גתי מסביר, כי "אם רוצים לבדוק את הביקוש למקצועות צריך להסתכל גם על רמת הסטודנטים שמתחילים ללמוד כל מקצוע ולא בהכרח על כמות הסטודנטים שהגישו בקשת קבלה מול כמות הסטודנטים שמתחילים ללמוד בפועל".