גלעד שליט: ציירתי בשבי את מפת הארץ, להיזכר

שנה אחרי ששוחרר מהשבי , חשף גלעד שליט פרטים על החיים בשבי חמאס ברצועת עזה: "הייתי ממציא לעצמי כל מיני דברים"

בן שאול , כ"ה בתשרי תשע"ג

שנה אחרי שיחרורו משבי חמאס, חשף הערב גלעד שליט פרטים חדשים על חייו בשבי חמאס.

בראיון לערוץ 10 סיפר שליט כי לעתים היה מצייר מפה של ישראל ושל מצפה הילה שבו הוא מתגורר, "הייתי מצייר את המפה של הארץ, את המצפה ואת כל הבתים כדי להיזכר, לדמיין את המקומות".  

על צורת העברת הזמן הארוך בו שהה בשבי אמר גלעד שליט: "במהלך היום הייתי משחק עם אנשי החמאס כל מיני משחקים. אני שיחקתי עם עצמי כל מיני דברים. משחקים מוזרים עם עצמי. בעיקר דברים ספורטיביים. כמה משחקים עם כדור".

"הייתי מכין כדור מגרביים או מחולצה", סיפר שליט, "זורק לכל מיני מקומות, לפח, והייתי ממציא לעצמי כל מיני דברים וגם כותב דברים מדי פעם. משחק ארץ עיר". לדבריו, הוא נאלץ להחביא לפעמים את הדברים שכתב בגלל ששוביו חשדו שהוא אוסף מידע.

 שליט נשאל בראיון אם כתב יומן שבי, אך השיב בשלילה. "היו לי כל מיני רשימות, דברים שעשיתי, לזכור דברים, אני עוקב אחרי אירועי ספורט, כל מיני רישומים". 

שליט סיפר גם על תחושותיו בזמן שהועבר מהמחבוא למעבר רפיח. "במהלך הנסיעה הרגשתי הרבה לחץ. לא ידעתי אם יקרה משהו, אם ינסו לפגוע בנו, אם משהו ישתבש ברגע האחרון. וברגע שיצאתי מהרכב ועברתי למצרים היית התחושה של הקלה. פתאום אני רואה מולי עשרות אנשים, מאות, אחרי שלא ראיתי יותר מכמה אנשים כל השנים האלה, פתאום לראות כזו המולה סביבך".

"בלילה הראשון במיטה שלי ישנתי טוב", הוסיף, "הלכתי לישון בתשע, תשע וחצי, קמתי ב-2 בלילה. התחלתי להסתובב בבית. הסתכלתי בחלונות, ראיתי שומרים מסתובבים בחצר, מג"בניקים". 

בהתייחסו לראיון השנוי במחלוקת לטלוויזיה המצרית, רגע לפני שהועבר לישראל, אמר שליט: "המראיינת לא חיבקה אותי, לחצה לי את היד. זו האשה הראשונה שראיתי אחרי חמש שנים וחצי כמעט. דווקא אותה?"