כתבי קפקא יועברו לספריה הלאומית

כתביו של פרנץ קפקא, אשר היו נתונים במחלוקת בין הספריה הלאומית ובני משפחתה של מזכירתו, יועברו לידי הספריה הלאומית בירושלים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בתשרי תשע"ג

מחסור במעונות. האוניברסיטה העברית
מחסור במעונות. האוניברסיטה העברית
פלאש 90

כתביו של הסופר היהודי פרנץ קפקא ושל ידידו הסופר מקס ברוד, אשר היו נתונים במחלוקת בין הספריה הלאומית ובני משפחתה של מזכירתו של ברוד, יועברו לידי הספריה הלאומית בירושלים, כך מדווח העיתון "הארץ".

את ההחלטה קיבל בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, אשר הביא לסיומו הליך משפטי ארוך, במהלכו צפה ועלתה המחלוקת על הבעלות הנכונה על כתביו של ברוד.

ההליך החל בבקשה לאישור צוואה, שהגישו שתי נשים מתל אביב – חווה הופה ואחותה רות ויזלר – במסגרתה ביקשו להמשיך ולהחזיק בכמות עצומה של מסמכים נדירים, אותם ירשו מאמן, אסתר הופה - מזכירתו של ברוד.

את עמדתן גיבה ארכיון הספרות הגרמני, שטען כי מקומם של כתבי היד בגרמניה, וכי יש לאפשר לו לקנותן מהאחיות. מול אלה ניצבו הספרייה הלאומית והאפוטרופוס הכללי – נציג המדינה – שטענו כי ברוד, חברו הקרוב של קפקא, ביקש בצוואתו למסור לספרייה הלאומית את כתבי היד האלה.

עורך הדין מאיר הלר, שייצג את הספרייה הלאומית במשפט, אמר הבוקר (ראשון) ל"הארץ" כי פסק הדין הוא "ניצחון מוחץ לספרייה הלאומית. כל טענות הספרייה התקבלו. בית המשפט קבע, כי כלל העיזבון, לרבות כתבי קפקא וכמובן ברוד, הוא הקדש ציבורי, שיעבור לספרייה הלאומית".

הופה ויורשי אחותה המנוחה ייאלצו לשאת בהוצאות המשפט של הספרייה הלאומית ושל הארכיון הגרמני ולשלם להם 30 אלף שקלים. לצד זאת, הם ישלמו גם את הוצאותיהם של מנהלי העיזבון של מקס ברוד בגובה של 75 אלף שקלים נוספים. חרף הפסדה במשפט, הופה תהנה מכל הגמולים שיתקבלו מפרסום עתידי אפשרי של כתבי היד האלה.

במשרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן, אשר ייצגו במשפט את מנהל עיזבון מקס ברוד באמצעות עורכי הדין אהוד סול ויוסי אשכנזי, מברכים גם כן על פסק הדין.

מנהלי העיזבון מסרו, כי "אנו מברכים על פסק הדין, אשר קיבל את הטענות המשפטיות העיקריות שהוצגו על-ידינו, ואשר הביא סוף-סוף, לאחר שנים רבות, להגשמת רצונו של ד"ר ברוד המנוח בנוגע להנצחת פועלו הספרותי והתרבותי. לכל אורך ההליך המשפטי פעלנו להגשמת האינטרס הציבורי בפרשה זו, חרף לחצים כבדים שהופעלו עלינו מצד בעלי אינטרסים שונים בעיזבון, ואנו שמחים שפעולתנו זו למען האינטרס הציבורי קיבלה את ביטוי בהכרעה השיפוטית".