'עמנואל חיבר שמים וארץ, עוז ורחמים'

ב'נוף ציון' נחנך מבנה בימ"ד ע"ש סא"ל עמנואל מורנו הי"ד. "איש שהעוז היה דרכו אל השלום המובטח, שחיבר שמים וארץ", אמר אחיו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ג

ציון דרך נוסף באחיזה היהודית בשכונת 'נוף ציון' שבירושלים. במעמד הרב אלישע וישליצקי ומשפחת מורנו נחנך המבנה הזמני של בית המדרש על שם סא"ל עמנואל מורנו ז"ל. בראש בית המדרש עומד הרב שמואל מורנו, אחיו של עמנואל מורנו.

האירוע נפתח בסיום מסכת בידי הרב מורנו שקשר בין דמותו הייחודית של אחיו לבין מעמדה המיוחד של ירושלים, דברים שקיבלו נופך מיוחד בשכונה החדשה ההולכת ונבנית. "חשבתי שפירושה של התפילה 'ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים' היא שנזכה לראות את הגאולה ברחמים, אבל העירו שהדבר אינו אפשרי כי יש נבואה בזכריה ב' ושבתי בירושלים ברחמים' ונבואת רחמים לא תשתנה. מכיוון שכך אין צורך בבקשה הזו, אלא שהבקשה היא שנזכה בעינינו שלנו לראות את הדברים מתרחשים. שובו של הקב"ה לירושלים ברחמים היא דבר מובטח. העניין הוא לזכות לראות את הדברים מתרחשים בעינינו", אמר הרב מורנו והזכיר את המאמצים בבניינה של השכונה החדשה, לעיתים תוך מתיחויות, אך עם זאת השכונה מבטאת בתוכה את השאיפה והעשייה לבניין ירושלים והשיבה המעשית לציון.

בהמשך הדברים התייחס לדמותו של אחיו: "עמנואל היה איש שלום, ועם זאת העוז היה דרכו להגיע לשלום המובטח. הוא היה חיבור של שמים וארץ, חיבור של יראה חסד ואהבה".

לאחר דבריו אלה של הרב מורנו נשא דברים הרב אלישע וישליצקי בדבר הקשר החי בין מסורת הדורות למסירות הנפש על עם ישראל. הרב תלה את דבריו בפסוק 'אל תבוז כי זקנה אימך'. "יש נטייה להדגיש את הנאמנות שלנו למסורת הדורות, לא נוטשים לא את דרכי אבותינו ולא את תורת אימותינו. אנו ממשיכים בנאמנות לה", אמר והוסיף פירוש בירושלמי למונח 'אימך': "הירושלמי אומר אל תבוז כי זקנה אומתך. אל תבוז לאומה שלך גם אם היא נראית שזקנה". בדברים אלה קושר הרב וישליצקי בין מסירות הנפש של חיילי צה"ל למסורת הארוכה שמאחוריהם.

בדבריו הזכיר את ביקורו של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי לאחר מבצע 'עופרת יצוקה', ביקור שהתקיים לא כביקור פרטי אלא כביקור בשם חיילי צה"ל. בביקור זה סיפר ששאל חיילים מה העניק להם את העוז להיכנס אל תוך התופת של עזה והמענה היה 'המבט אחורה אל בתי הישובים העניק לנו את הכוח'. אשכנזי הוסיף על הדברים ואמר שגם המבט אחורה אל המסורת ארוכת השנים של עם ישראל מובילה את החיילים המסתערים קדימה.

"מהמעט שקראתי על עמנואל הי"ד אני יכול לומר שעמנואל האמין בסגולת ישראל ונהג בדרכו של הבעש"ט שלא רק הזהיר מסגולת ישראל אלא גם לימד לאהוב את סגולת ישראל. עמנואל חידש ולא רק שהזהיר ואהב את סגולת ישראל אלא לימד גם למסור את הנפש על סגולת ישראל", אמר הרב וישליציקי והוסיף: "במקום הזה, שבמזרחה של ירושלים, בנקודה זו של ענווה מול המקום בו הקב"ה מברך את ישראל תיבנה ישיבה אמיתית עממית המאמינה בסגולת ישראל ומסורה למען סגולה זו".

את דבריו חתם בדברי ברכה לראש הישיבה, הרב שמואל מורנו, ולשאר העוסקים במלאכת ההקמה של השכונה והישיבה ואמר: "העוסק בצרכי ציבור באמונה שכרו הוא לזכות בעוד יותר עיסוק בצרכי ציבור – יוסיף להם ה' עוד ועוד משימות עד בלי די".

לאחר מעמד נשיאת הדברים התכבד אילן מורנו, אביו של סא"ל עמנואל הי"ד, בקביעת מזוזה למבנה.

האירוע כולו הסתיים בשירה נגינה וריקודים כאשר על הגיטרה והשירה ראש בית המדרש הרב שמואל מורנו.טוען....