זהירות: ניאו נאצים במונטריאול

נשיא מרכז שמעון ויזנטל בטורונטו, אבי בנלולו, מזהיר מפני פתיחת סניף של המפלגה "הניאו נאצית", היוונית במונטריאול.

דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ג

זהירות: ניאו נאצים במונטריאול-ערוץ 7
מונטריאול
רויטרס

סניף של מפלגת "השחר המוזהב" היוונית הוקם לאחרונה במונטריאול, ופעילותו תופסת את תשומת הלב של התקשורת הקנדית. על כך מדווח העיתון "שלום טורונטו".

מפלגת "השחר העולה" זכתה אמנם רק ב-7 אחוזים בבחירות הכלליות האחרונות ביוון (18 מושבים), אך העניין בה חצה גבולות לאור המצע הרעיוני הימני לאומני שלה, אשר מתואר בידי מבקריה כפשיסטי וניאו נאצי וכמלבה שנאת זרים.

ספירוס מקרוזונריס, מנהיג המפלגה במונטריאול, אמר לערוץ CBC, כי הטענות נגד המפלגה אינן מבוססות, וכי פעיליה בקנדה הם לאומנים יוונים האוהבים את יוון והם אינם פשיסטים, שונאי זרים או ניאו נאצים.

בסניף במונטריאול כמאה עד מאתים חברים. עיקר פעילותם מתבטאת באיסוף כספים, מזון ותרופות המועברים ליוון עבור אוכלוסייה נזקקת. אחד הפעילים, ספיירוס פפג'אורג'יו, הסביר ל"טורונטו סאן", כי תמיכתו במפלגה אין משמעותה שהוא ניאו נאצי, אלא ביטוי לרצון לסייע בכל דרך למפלגה ובאמצעותה ליוון.

פפג'אורג'יו טען, כי האידאולוגיה של המפלגה אינה מבוססת על גזענות או נאציזם, ועניינה העיקרי מושם על מאבק בהגירה הבלתי חוקית ליוון, שעיקרה מגיע ממדינות המזרח התיכון ואפריקה. הפתרון, טען, מצוי בגירוש המוני של המהגרים הבלתי חוקיים למדינות המוצא.

סטיבן שמילוביץ', דובר ארגון "בני ברית קנדה", קרא לקהילה היוונית לנקוט עמדה ברורה נגד סניף מפלגת "השחר המוזהב" שנפתח במונטריאול. לדבריו, מדובר במפלגה גזענית, המטיפה לשנאת זרים, ומשום כך אין לה מקום על אדמת קנדה.

מרכז שמעון וינזטל בטורונטו מזהיר אף הוא מפני סניף המפלגה היוונית שהוקם במונטריאול, במקביל לסניפים נוספים שנפתחו בניו יורק ובמלבורן. "צלב הקרב המעוצב באתר של מפלגת השחר המוזהב מלמד עד כמה אנשים אלה מסוכנים", אומר נשיא הארגון אבי בנלולו.

"האידאולוגיה שלהם עומדת בניגוד לערכים הקנדיים, והארגון שהוקם והפעילויות שהוא מקיים צריכים להיות מפוקחים מקרוב ע"י הממשלה, הקהילה היוונית ולמעשה כל הציבור הקנדי, המוטרד מנושא זכויות האדם ומעליית הניאו נאציזם ביוון".