פירעון מוקדם להלוואה - רק בהודעה מוקדמת

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה הבנקים יוכלו להעמיד הלוואות לפירעון רק אחרי שיישלחו הודעה מוקדמת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשע"ג

ועדת הכלכלה הבוקר
ועדת הכלכלה הבוקר
דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני, יריב לוין והיו"ר שאמה-הכהן, לתקן את חוק הבנקאות ולחייב את הבנקים לתת ללקוחות הודעה מוקדמת לפני נקיטת הליכים של העמדת הלוואה לפירעון מוקדם.

ח"כ מקלב אמר כי "מדובר בהצעת חוק צרכנית שנועדה לסייע ללקוחות שלקחו הלוואות ולא עמדו בתנאי הפירעון, והיא נועדה למנוע מהם להגיב למצב של סחרור כלכלי שלפעמים מתחיל מחוב קטן". הוא הסביר כי קבלת ההודעה מהבנק תאפשר ללקוח להתמודד בצורה טובה יותר עם המצב, ובכך ישתפרו סיכוייו להתאושש מהמשבר אליו נקלע.

לפי ההצעה שאושרה, המכתב יישלח באמצעות מסירה אישית לכתובת הלקוח הרשומה בבנק וגם בדרך המשלוח הרגילה באמצעותה שולח הבנק הודעות ללקוח, 21 ימי עסקים לפני ביצוע הפעולה. זאת על מנת להסב את תשומת ליבו של הלקוח לכך שלא מדובר בעוד מכתב רגיל מהבנק ולאפשר עד כמה שניתן לוודא שהלקוח מקבל את המכתב.

עוד נקבע כי המכתב יכלול מידע על יתרת ההלוואה, שיעור הריבית עליה, סכום הפיגור, אופן חישובו ושיעור ריבית הפיגורים וכן סכום העמלה בגין העמדת ההלוואה לפירעון מידי. כמו כן המכתב יכלול מידע ללקוח על חובת הבנק להעביר את המידע על החוב, אם הוא לא ייפרע או יוסדר תוך 60 יום, לחברות המספקות שירות נתוני אשראי.

כמו כן אישרה הוועדה כי הבנקים לא יחויבו למסור את ההודעה במקרים בהם יש חשש ממשי שההודעה תפגע ביכולת גביית החוב, אם בשל שינוי לרעה במצב הפיננסי של הלקוח שיקשה עליו לפרוע חובותיו או בשל תנאים אחרים המחייבים ביצוע מידי של פעולה לגבי ההלוואה (כמו למשל חשש שהלקוח יצא מהארץ לפני שיפרע את חובו). עוד קבעה הוועדה כי ההוראות יחולו גם על הלוואות שניתנו לפני כנסית החוק לתוקף, והוא ייכנס לתוקף 6 חודשים לאחר פרסומו ברשומות.