מסתננים מאפריקה. ארכיון
מסתננים מאפריקה. ארכיוןפלאש 90

במשך תקופה ארוכה ניסה צבי גלברד, תושב אשדוד החבר בוועד למניעת מסתננים ושב"חים, לחלץ מחברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' עמדה ברורה ונחרצת נגד תופעת המסננים מאפריקה ובעד הצורך לבלום את הגעתם לישראל.

לדבריו הניסיונות נחלו כישלון אחר כישלון, עד שביום אחד בחול המועד סוכות נפגש באקראי בחבר הכנסת דוד רותם וביקש ממנו תשובות לכמה שאלות. ביומן ערוץ 7 סיפר גלברד על המפגש.

לדבריו במרוצת השנתיים ויותר האחרונות שיגר מיילים לרותם ולחברי כנסת אחרים מ'ישראל ביתנו' אך לא זכה למענה בכלל או למענה שאינו ברור. גלברד מסביר שהתמקדותו הייתה דווקא ב'ישראל ביתנו' משום היותה מפלגה הרואה עצמה מפלגה לאומית וככזו, כך סבר, ראוי ונכון שעמדותיה בסוגיה זו תהיינה ברורות וידועות לציבור.

כאמור, במפגש אקראי עם חבר הכנסת רותם העלה בפניו את סוגיית המסתננים וביקש לדעת מדוע מתנהלת המפלגה והעומד בראשה באופן שלטעמו פוגע במאבק הציבורי להשבתם של המסתננים לארצות מוצאם.

גלברד מציג את תמלול השיחה:

שאלה: מדוע ליברמן לא מאפשר את גירוש המסתננים מישראל?

ח"כ רותם: מה ליברמן קשור בכלל ?

שאלה: אומרים שנדרשת הסכמת שר החוץ והסכם עם אריתראה.

ח"כ רותם: אני זוכר שפעם 5 מיליון פליטים חיפשו מקלט ואף מדינה לא הסכימה לקבלם.

שאלה: אם המסתננים פליטים מדוע שלא תעבירו אותם למחנה פליטים כפי שארדואן עשה בטורקיה?

ח"כ רותם: אין צורך יש לנו מקום עבורם.

שאלה: אז אולי תספקו למסתננים סל קליטה וסל רווחה?

ח"כ רותם: אין צורך.

שאלה: אז מה הפתרון? לשלוח אותם לכמה שכונות ?

ח"כ רותם: זה רק רעש שעושים בכמה שכונות.

שאלה: אתה לא מודאג מאובדן הצביון היהודי של המדינה? 70,000 מסתננים עם ריבוי טבעי ואיחוד משפחות....

ח"כ רותם: בעבר דיברו נגד ריבוי טבעי של יהודים. אין שום בעיה לקלוט עוד 50,000. אפשר לשמור על הצביון היהודי בדרכים אחרות.

 

גלברד מציין בדבריו בזעזוע את ההשוואה שערך בדבריו לכאורה חבר הכנסת רותם בין המסתננים אותם הגדיר כפליטים ליהודי אירופה בתקופת השואה, בימים בהם נסגרו בפניהם שערי העולם כולו.

תמלול הדברים הועבר ללשכתו של חבר הכנסת רותם וזה אישר שאכן התמליל מדויק ואכן אלו הדברים שנאמרו בשיחה עם גלברד. עם זאת ציין שהשיב כך משום שבן שיחו שילב את שר החוץ ליברמן בדברים ללא קשר.

גלברד מצידו אינו מקבל את הטענה וקובע כי מאמציו של השר ישי לסילוק המסתננים והשבתם לארצות מוצאם נמנע בעיקר בשל מאמציהם של ארגוני שמאל תומכי המסתננים, אך לא רק בגללם. לדבריו האשם מוטל גם על כתפיו של שר החוץ שנמנע מליצור קשר מתחייב עם ארצות מוצאם של המסתננים, ובכך אינו מקדם את מהלך השבתם לשם. ""המובילים את המהלך הם ארגוני זכויות המסתננים בתמיכת הקרן לישראל החדשה, אבל ליברמן מאפשר להם את האנרכיה הזו", הוא מאשים.