הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאלחזקי עזרא

"הציבור הדתי לא הרים את הדגל הנכון במהלך המחאה החברתית והפקיר את הרחוב לדגל האדום" – כך קבע אתמול (שני) הרב יעקב אריאל בכנס רבנים ארצי ראשון בנושא צדק חברתי והקול הרבני ביחס למחאה החברתית, כנס בו השתתפו כמאה רבנים מכל רחבי הארץ.  

בין הדוברים הבולטים בכנס "צדק חברתי במדינה יהודית" ביוזמת ארגון "כל ישראל חברים" היה הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן ונשיא ארגון רבני צוהר שאמר כי הציבור הדתי לא הרים את הדגל הנכון במהלך המחאה החברתית והפקיר את הרחוב לדגל האדום. לדבריו הציבור הדתי היה צריך להנהיג את המחאה החברתית וכי הדגל החברתי הוא דגל יהודי דתי שיש לשאתו בגאון.

הרב אריאל הדגיש כי הוא באופן אישי השתתף במחאה החברתית וישיבת רמת גן אף הקימה אוהל מחאה, אך הוא וחבריו התנגדו להפגין ולמחות במוצאי שבת. הוא הבהיר כי לדעתו הציבור הדתי הוא שצריך להנהיג את המחאה החברתית.

הרב אליהו אברג'יל, אב בית הדין הרבני בירושלים, מתח ביקורת על מדיניות המיסוי של הממשלה ואמר כי הרשויות משקיעות כסף רב במיזמים במקום להחזיר לאזרחים שירותים. הוא קרא לחיזוק הדיור הציבורי.

הפעיל החברתי ז'קי אדרי שהשתתף בכנס מתח ביקורת על הרבנים והציבור הדתי ששתקו בזמן המחאה החברתית.

בכנס נשמע קול תורני-חברתי בסוגיות בוערות ועקרוניות בנושאים חברתיים ובהם הקול הרבני ביחס למחאה החברתית, מרכז מול פריפריה- קריטריונים הלכתיים לחלוקת משאבי המדינה, הפרטת משאבים, חובת המדינה ליצירת מקומות עבודה ומיסוי לצרכי צדקה.

מנכ"ל כל ישראל חברים, יהודה מימרן, מסר כי קיימת חשיבות עליונה ליצור בישראל יהדות חברתית המשלבת בתוכה צדק חברתי וערבות הדדית, זאת לנוכח המצוקה החינוכית והחברתית השוררת בארץ בימים אלה.

מימרן מדגיש כי לנוכח הקיטוב והצורך בצמצום פערים חובה על הממסד הדתי והתורני להוביל אג'נדה של יהדות חברתית עם חזרה לערכים של סולידאריות וערבות הדדית.