בחירות לפרלמנט הירדני ב-23 בינואר

יום אחד לאחר שהעם בישראל ילך לקלפיות יעשו זאת גם אזרחי המדינה השכנה, ירדן, לאחר שהמלך עבדאללה פיזר את הפרלמנט.

שלמה פיוטרקובסקי , ל' בתשרי תשע"ג

מודאג. מלך ירדן  עבדאללה
מודאג. מלך ירדן עבדאללה
פלאש 90

ועדת הבחירות של ירדן הודיעה היום (שלישי) כי אזרחי הממלכה ההאשמית ילכו לקלפיות ב-23 בינואר, כך דיווחה סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה".

ההחלטה מגיעה היום, לאחר שלפני כשבועיים פיזר המלך עבדאללה את הפרלמנט במדינה, זאת בעקבות שורת הפגנות המוניות שנערכו ברחבי הממלכה, בהן קראו המפגינים לרפורמה פוליטית ולהחלפת השלטון.

"האביב הערבי" אשר ערער את המשטרים במדינות המזרח התיכון, פסח עד כה על הממלכה, אולם תסיסה פנימית נמשכת בעקבות השסעים בחברה הירדנית, מקשה על ריסון הנסיונות לעורר הפיכה שלטונית.

אוכלוסיית ירדן מורכבת מעבר-ירדנים (פלאחים ובדואים) ומפלסטינים, אשר על פי המדיניות הרשמית הירדנית קיבלו אזרחות במהלך שנות ה-50 וה-60, וכעת הם נחשבים לחלק מאזרחי הממלכה.

ירדן הרשמית מסרבת לפרסם נתונים אודות התפלגות האוכלוסייה בין עבר-ירדנים ופלסטינים, אולם המתח האתני נותן מזה שנים את אותותיו על המערכת הפוליטית בממלכה השכנה.

הבחירות בירדן נערכות מדי מספר שנים, אולם הן אינן חופשיות במידה המקובלת במדינות דמוקרטיות. בסמכותו של המלך להורות על פיזור הפרלמנט בכל עת ולהטיל ווטו על כל החלטה מהחלטותיו. עם זאת יש לציין כי מאז 1993 הבחירות בירדן הן רב מפלגתיות, לאחר ששנה קודם לכן הותרה הקמתן של מפלגות פוליטיות בממלכה.