לראשונה בישראל: לימודי רכבת

תכנית לימודים חדשה, ראשונה מסוגה, שפותחה בארץ ללימודי הנדסאי מכונות בהתמחות רכבת, הושקה היום במכללת אורט בראודה בכרמיאל.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ג

לראשונה בישראל: לימודי רכבת-ערוץ 7
רכבת. אילוסטרציה
פלאש 90

היום התקיים טקס השקת תכנית לימודים חדשה, ראשונה מסוגה, שפותחה בארץ ללימודי הנדסאי מכונות בהתמחות רכבת במכללת אורט בראודה בכרמיאל בהשתתפות שר התחבורה ישראל כץ והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום.

שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ אמר בטקס, כי "ההחלטה לפתוח את מסלול הלימודים בכרמיאל ובבאר שבע היא החלטה אסטרטגית שתביא לתרומה משמעותית באקדמיה ובפיתוח הפריפריה".

כץ הודיע כי העבודות על קו הרכבת בין קרית שמונה לכרמיאל מתקדמות בקצב מהיר: "כבר בקדנציה הבאה נוכל לחנוך את קו הרכבת מכרמיאל ולהתחיל בביצוע   שאר התוכניות לקוי רכבת נוספים באזור הגליל והנגב שנמצאות כעת בתכנון. החזון הוא שאזרחי מדינת ישראל יוכלו לעלות בתחנת הרכבת בכרמיאל ולרדת בתחנת הרכבת אילת.  פקידי האוצר עדיין לא התעייפו מלנסות לגנוז חזון זה אבל אני בגיבוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא אתן לזה לקרות".

במסגרת התכנית שיזם משרד התחבורה, המשרד לפיתוח הנגב והגליל ועמותת ידידי עתידים, יחלו ללמוד עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית תשע"ג, כ-50 סטודנטים בשתי כיתות לימוד, אחת באזור הגליל במכללת אורט בראודה בכרמיאל, והשנייה באזור הנגב במכללה הטכנולוגית בבאר שבע.  

תוכנית הלימודים תמשך 17 חודשים רצופים ותכלול 400 שעות לימוד בנושא הרכבת. שעות לימוד אלו פותחו בשיתוף עם צוות המומחים של אחד מהמוסדות המובילים באירופה  - החוג ללימודי הנדסת רכבות באוניברסיטת ברמינגהם באנגליה - והן כוללות הן לימודים תיאורטיים והן התנסויות מעשיות בדגש על לימוד על הציוד החדיש ביותר (קטרים וקרונות) שרכשה הרכבת.

בנוסף, ידרשו הסטודנטים בסיום הלימודים לבצע פרויקט גמר בנושא רכבתי או סטאז' של כשלושה חודשים במוסכי הרכבת השונים.

הסטודנטים שהתקבלו לתכנית יזכו במלגת לימודים ומלגת מחייה ויועסקו ברכבת ישראל למשך שלוש שנים, בהן יתחייבו להתגורר בנגב או בגליל.