15 ממשוחררי עיסקת שליט ליו"ש חזרו לכלא

צה"ל: החששות שעיסקת שליט תביא להתגברות הטרור התבדו. "מאות ממשוחררי העסקה שהוחזרו לאיו"ש לא יצרו שובר שוויון בשטח"

חגי הוברמן , ב' בחשון תשע"ג

מחבלים משוחררים בעסקת שליט
מחבלים משוחררים בעסקת שליט
צילום: פלאש 90

מאז שיחרור גלעד שליט לפני שנה נעצרו 15 מחבלים ששוחררו בעיסקה. כך מדווח היום אתר האינטרנט של צה"ל, המצטט גורם בכיר באוגדת יהודה ושומרון.

"מאות ממשוחררי העסקה שהוחזרו לאיו"ש לא יצרו שובר שוויון בשטח", הדגיש הגורם, "אמנם כל מי שחזר שב כמו גיבור לאומי, אך כאן הדברים הרבה יותר נשלטים, והם אחוזים מודיעינית טוב מאד".

מנתוני האג"ם של פיקוד המרכז, עולה כ-13% מהעצורים בחציון א' של 2012 משתייכים לחמאס, ולמעלה מ-50% האחרים נעצרו על רקע פח"ע עממי – יידוי אבנים ובקבוקי תבערה.

בצה"ל מדגישים כי החששות כי שחרור מרבית מ- 1,027 המחבלים ליהודה ושומרון ועזה, חלקם עם דם רב על הידיים, תגרום לעלייה משמעותית בגרפי הטרור- התבדו. למרות שחלק מהמשוחררים שבו לעיסוק בפעילות חבלנית עוינת, גורמים בכירים באוגדת יהודה ושומרון מבהירים כי הצליחו להכיל את שחרור המחבלים בעסקת "בית השואבה" - היא העסקה שהביאה לשחרורו של רס"ל גלעד שליט לפני כשנה.

בשנה האחרונה נרשמה התחזקות משמעותית של החמאס, אך באוגדה מדגישים כי "החמאס מתרכז עכשיו הרבה יותר ב'דעוה',  פעילות סוציאלית-חינוכית, כחלק מ'הכשרת לבבות' לקירוב הציבור לתמיכה במטרות הקיצוניות של התנועה, וב'כותלה', גיוס תלמידי האוניברסיטאות והשרשת אידיאולוגיית הג'יהאד".

"ישנה השפעה על רצון הצעירים להגיע לטרור, אבל בפועל מה שאנחנו רואים בציבור הפלסטיני זה הרבה יותר עיסוק בעצמו. זה עלול להתפרץ, אבל כרגע אין השפעה מיוחדת",  מסבירים באוגדה.