מתוך הסרטון על חטיפת שליט
מתוך הסרטון על חטיפת שליטהחמאס

ערוץ הטלוויזיה של חמאס שידר הערב את הסרט המלא על מבצע "האשליה המתנפצת" בו נחטף החייל גלעד שליט, אשר עסק בהכנות למבצע ובהוצאתו לפועל.

הסרט, באורך 45 דקות, מורכב משחזור המבצע בשלמותו, ומבוסס על עדויות של פעילי חמאס שנטלו חלק במבצע ופרשנים פלסטינים. כמו כן שודרו בסרט תמונות חדשות משהיית שליט בשבי וכן מהרגעים בהם הועבר משוביו למצרים.

בתחילת הסרט התראיינו מספר בכירי חמאס ואסירים ששוחררו במסגרת עסקת שליט, שהסבירו על חשיבותו של המבצע לאסירים בבתי הכלא הישראלי וכן על השלכותיו על מעמדו של חמאס והסיבות שהובילו את הארגון להוציא לפועל את המבצע. "הייתה חייבת להיות פעולה חזקה שתוכיח שההתנגדות עדיין חזקה", הסביר בסרט אחד מחוטפיו של שליט, אבו סאלח. "המקום בו הוחלט לתקוף נבחר לאחר מעקב ארוך ותצפיות".

"המוצב שנבחר היה בעל קשיי גישה", סיפר הצלם שעסק בהכנות למבצע, אבו זיאד. "צילמנו את העמדה באופן מדויק, את תנועת החיילים ואת המקומות בהם שוכנים בתוך המוצב. אחרי הסיכום בין הפלגים שנטלו חלק במבצע, הוסכם על האימון שצריך לערוך כדי להוציא לפועל את הפעולה הגדולה הזאת". ברקע דברים אלו שודרו תמונות אילוסטרציה של אימונים שקיימו פעילי חמאס -שאינם קשורים להכנות למבצע הספציפי הזה.

"בין האימונים שנערכו - היו גם השתלטות על מוצב צבאי ולוחמה בשטח בנוי, כדי שלוחם הג'יהאד יהיה ערוך לכל תרחיש במבצע הזה", סיפרו כמה מהפעילים שנטלו חלק במבצע - כשברקע תמונות ארכיון של שניים מהמחבלים שנהרגו במהלך המבצע לחטיפת שליט. על פי הפעילים, כולם קיבלו יומיים חופש לפני המבצע ונאסר עליהם להיות בקשר עם כל גורם חיצוני שעלול לפגום באיכות המבצע. לדבריהם, גם מרבית אמצעי הלחימה בהם נעשה שימוש - היו מתוצרת מקומית בעזה.

במקביל, על פי הסרט, החלו פעילי המבצע בחפירת מנהרה שתגיע עד מוצב כרם שלום. "המנהרה נחפרה במקביל למעקב רציף אחר כל התפתחות לאורך הגבול", אמר הצלם אבו זיאד. עם הפקודה להוציא את המבצע לדרך, סיפרו הפעילים על ההסתננות למוצב, וההפתעה: "פתחנו באש על החיילים, הרגנו כמה מהם ופגענו גם במגדל של המתצפתים".

לאחר מכן, על פי התמונות ששודרו בסרט, הגיעה חוליית החוטפים לטנק שנפגע מהאש שנפתחה לעברו בהסתערות, וכן מצד היחידה שנועדה לספק חיפוי לחוטפים. בתמונות "שחזור" החטיפה בסרט עולה כי שליט "הסגיר" עצמו, לכאורה, לידי החוטפים כשאלו מאיימים עליו בנשק. מדובר צה"ל עוד לא נמסרה תגובה רשמית לטענה, אך צויין כי לפי פרסומים - התחקירים בישראל העלו תמונה אחרת.

לאחר מכן נראה בסרט כי הוא מוברח לכיוון גדר הגבול - ולאחר מכן מועלה באיומי נשק על רכב מילוט שנעלם מזירת החטיפה כעבור מספר שניות.

בסוף הסרט מבטיחים בחמאס להמשיך ולפעול לשחרורם של יתר האסירים בבתי הכלא בישראל, וכן משבחים את פעילות החוטפים. במסגרת מסע התעמולה, מדברים הפרשנים השונים במהלך הסרט על "תחכומו" של חמאס במבצע, מהללים את פעיליו וסבורים כי חטיפת שליט העניקה לו יוקרה.