פרסום ראשון:
נתניהו לא יעלה בממשלה ביום א' את דו"ח לוי

ראש הממשלה החליט שלא לדון בדו"ח לוי בגלל התנגדות היועמ"ש הטוען: הממשלה היא "ממשלת מעבר" ואסורה בקבלת החלטות

חגי הוברמן , ב' בחשון תשע"ג

נתניהו לא יעלה בממשלה ביום א' את דו"ח לוי-ערוץ 7
לוי ונתניהו
פלאש90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט שלא להעלות בישיבת הממשלה הקרובה את נושא דו"ח ועדת לוי בנושא המאחזים ומעמד ישראל ביו"ש. כך נודע לערוץ 7.

נתניהו החליט לדחות את הדיון בדו"ח, נוכח התנגדותו החריפה של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין לדיון. היועץ המשפטי מתנגד עקרונית לקבלת הדו"ח,ובנוסף הוא טוען כי מרגע שהוחלט על הקדמת הבחירות חל על הממשלה דין של "ממשלת מעבר", ועל כן היא אינה יכולה לקבל החלטות שיחייבו את הממשלה הבאה.

יצויין כי מבחינת החוק, ממשלת נתניהו אינה "ממשלת מעבר" משום בחינה שהיא, שכן הממשלה לא נפלה בהצבעת אי-אמון, ולא התפטרה. הכנסת החליטה על הקדמת הבחירות, אולם אין בכך שום משמעות לגבי מעמדה של הממשלה.

בנוסף, גם לממשלת מעבר – שהממשלה הנוכחית כאמור אינה כזו - ישנה סמכות מלאה לקבל החלטות בכל תחום, כמו לכל ממשלה.

יושב ראש מועצת יש"ע דני דיין פנה היום בבקשה לראש הממשלה ולשרים להעלות לדיון את דו"ח אדמונד לוי. במכתב ששיגר אל נתניהו דיין מציין את פסיקות בג"ץ ואת עמדת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, הקובעת שממשלת מעבר היא ממשלה לכל דבר ויכולה לקבל החלטות מהותיות.

דו"ח הוועדה בראשות השופט העליון בדימוס אדמונד לוי קובע כי "השליטה ביהודה ושומרון נמשכת עשרות שנים ואיש אינו מסוגל לחזות את סיומה, אם בכלל. מכאן, שעומדת לישראלים זכות שבדין להתיישב ביהודה ושומרון והקמת יישובים איננה בלתי חוקית". הדו"ח ממליץ לראש הממשלה ולממשלה כולה להכשיר את כל המאחזים ביו"ש שהוקמו לאורך השנים בתמיכה ובעידוד ממשלתי. בהקשר לכך קובעים מחברי הדו"ח כי על יהודה ושומרון כלל "לא חלים דיני כיבוש" שכן אזורים אלו "מעולם לא היו חלק לגיטימי ממדינה ערבית כלשהי, לרבות ירדן".

נקודה משמעותית אליה מתייחס הדו"ח היא המעורבות הממשלתית בהליכים משפטיים – דבר שלא קיים בשום מקום בעולם, כולל במדינת ישראל הריבונית. דו"ח לוי קובע במפורש כי "סכסוכי קרקעות הם מתחום המשפט הפרטי ואל להן לרשויות להתערב בהם", וממליץ "לבטל את נוהל הטיפול בסכסוכים במקרקעין פרטיים. סכסוכים שיתגלעו בתחום זה יישמעו ויוכרעו על ידי ערכאה שיפוטית בלבד".

בהקשר למאחזים נכתב בדו"ח בצורה מפורשת כי "מסקנתנו היא כי הקמת ישובים אלה נעשתה בידיעתו ובעידודו של הדרג המדיני הבכיר ביותר ועל כן יש לראות בהתנהלות זו הסכמה מכללא. לפיכך, דעתנו היא שניתן לגשת להסדרת מעמדם של ישובים אלה מבלי שתידרש החלטה נוספת של הממשלה או אחד משריה".

השופט לוי ממליץ כי בנייה בישובים ביו"ש לא תהיה מלכתחילה טעונה את אישור הממשלה או שר הביטחון, ודי יהיה באישור של מוסדות התכנון של המינהל האזרחי. כן מומלץ גם לא לפנות בתים שנבנו על קרקע פלשתינית, אלא לפצות את בעלי הקרקעות. אולם מחברי הדו"ח קוראים למדינה שלא לאפשר יותר בניה על קרקע פרטית כזו בניגוד לחוק.