"מצפה הנוער" במורשת
"מצפה הנוער" במורשת עידן כהן

מצפור חדש נחנך לאחרונה ביישוב מורשת. יוזמה  אחת של נערים הפכה במהרה לעובדה בשטח. המצפה כולו נבנה על-ידי נערים ונערות מהיישוב, כל הליך הבנייה התבצע בעבודה עברית ובהתנדבות.

את רעיון המצפה יזם ינון כהן (18), תושב מורשת, בעת חופשה מהצבא. אחיו, עידן, מספר בראיון לערוץ 7 את שמאחורי המצפה. "רעיון הקמת המצפה עלה במוחו של ינון, כשבתחילה היה יושב לשתות קפה עם חברים, בין הקוצים והסלעים".

למעשה, מאותו רגע הפך הרעיון לעובדה בשטח וקרם עור וגידים. שיחה בין חברים הולידה יוזמה חדשה ובכוחות משותפים החלו עבודות הבנייה. "ראשית המצפה בחתיכת עץ שהנחנו על הרצפה, כדי שיהיה נוח לשבת שם. מאז התווספו עוד נערים ונערות ממורשת, כאשר כל אחד מעלה רעיון וכולם נותנים כתף".

"ניקשנו עשבים, פינינו סלעים, יצקנו רצפת בטון ואפילו שתלנו במקום גינה, שיהיה נעים לשבת שם. במקביל לעבודות ראינו שאין מדרגות מסודרות בכדי להגיע מהכביש למצפה, אז בכוחות משותפים בנינו מדרגות".

תושבי מורשת קיבלו את היוזמה בשמחה ואף העניקו מניסיונם להצלחת הבנייה. "יש לנו קבלן בנייה שגר ביישוב ועזר לנו עם כל חומרי הבנייה, את שאר הכסף גייסנו מעבודות גינון שעבדנו בבתי התושבים, את המשכורות תרמנו לטובת המצפה", מגלה עידן.

קק"ל הבטיחה להעמיד לטובת המצפה שולחנות מסודרים, ספסלים ושלטי הכוונה. עידן מוסיף כי "אחד מהמבוגרים ראה שאנחנו סוחבים בקבוקי מים לבנייה, הוא לא אהב את הרעיון אז החליט לתרום 300 מטרים של צינור מים, כדי שנוכל לבנות כיור מסודר וכך עשינו".

בשבתות המצפה גדוש עד אפס מקום, עשרות בני נוער ויותר גודשים את המקום במהלך כל שבת. עידן אומר כי זה מדרבן אותם להמשיך ולפתח את המצפה. "אנחנו מתכוונים לבנות שביל אופניים באורך 1400 מטר שיחבר בין חלקים במורשת. כמובן בשיתוף פעולה עם מזכירות היישוב", מוסיף.

על אבן גדולה בכניסה למצפה, חרוט ציטוט של ר' שלמה קרליבך: "כל מה שילד צריך זה מבוגר אחד שיאמין בו". עידן מסביר כי המשפט הזה הוא המניע של הנוער: "לעזוב את הטלוויזיה והמחשב ולבוא למצפה, ליזום רעיונות ולעזור בבנייה לטובת הנוער במורשת".