איך להסתדר כשבני זוג הפוכים בתכונותיהם?

"אשתי גדלה בבית בו נושא הזמנים אינו בלחץ ואני הרבה יותר טכני ומעשי" מה לעשות? רב היישוב פסגות משיב.

ישי קרוב , ז' בחשון תשע"ג

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

האם וכיצד ניתן לגשר על פערים ושוני בין בני זוג?

רב היישוב פסגות, הרב יוסף וייצן, התייחס לשאלה זו והשיב כי גם כשהשוני גדול ניתן לחפות עליו ולהמשיך לחיות יחד.

בשאלה שנשלחה לאתר 'ישיבה' נכתב, "ב"ה אשתי ואני מסתדרים די טוב ויש בינינו אחוה. אך יש שוני בינינו שעדין לא מצאנו לו פתרון וכל פעם כמעט שאנו באים לידי נסיון אנו רבים".

השואל המשיך וכתב כי האישה גדלה בבית בו נושא הזמנים אינו בלחץ והוא הרבה יותר טכני ומעשי, "היא
הקב"ה דואג שיהיה לידי אדם עם חולשות כדי שיהיה לי במה לעשות עימו צדקה וחסד
מתנהלת לאיטה כל כך שעלי להמתין זמן בלתי מוגבל עד שאני מתפקע ועושה זאת בעצמי או מוותר לגמרי והיא מתעצבנת".

הרב וייצן השיב כי יש שלשה דברים שיכולים ליצור קשיים בין בני זוג, "יש קשיים שנובעים מחוסר תקשורת - הפיתרון לקשיים אלו הוא ללמוד כיצד ליצור תקשורת טובה. כיצד כל אחד יבין בדיוק את בן זוגו וכיצד ידאג שהוא יובן על ידי בן זוגו".

"יש קשיים שנובעים מכך שיש פער בין החלומות שחשבתי על בן זוגי לבין המציאות - אדם חשב שמתחתן עם מישהו שכל הזמן שמח והנה הוא חי עם מישהו שיש לו לפעמים מרה שחורה. במקרים שאנו מזהים חולשה אצל בן הזוג אנו צריכים לגייס את מידת החסד. לכל אדם יש דברים בהם הוא עשיר ודברים שבהם הוא עני. אנו מתחתנים בכדי לעשות חסד. אנו מתחתנים בשביל לעשות צדקה. הבן זוג שלי הוא חולה בכדי שאני אושיט לו עזרה".

"הקב"ה דואג שיהיה לידי אדם עם חולשות כדי שיהיה לי במה לעשות עימו צדקה וחסד. בדרך כלל יש דברים שכל אדם הוא עשיר ויש דברים שבהם הוא עני. החיים ביחד הינם חיים בהם בדברים שאדם עשיר הוא נותן ובמה שהוא עני הוא מקבל".

הרב וייצן ציין שיש גם מציאות נוספת ובה דברים שיכולים ליצור קשיים בין בני זוג, "אנשים מתחתנים והם מגלים שהם לא מתאימים. יש הבדלים גדולים ביניהם. לא מדובר על דברים שבהם מישהו עשיר והשני עני, מדובר על שוני. מי
כל אחד יתן את שלו בהתארגנות ולא יכעס אם כתוצאה מהתנהלות השני קצת נפגע הרצון שלו. מראש תאמר לעצמך שמקסימום לא תגיע לתוצאה ונניח תיתקע בבית ולא תסעו לשבת - האם זה יהיה גהנום? לא!
שהו עגול והשני מרובע. כאן האתגר הוא יותר קשה. כאן העיגול אוהב להתנהג כעיגול ואילו המרובע אוהב להתנהג כמרובע. קשה לחיות ביחד במקומות בהם אנו שונים. דרך ההתמודדות כאן היא ארוכה יותר ומורכבת יותר".

"המבט הבסיסי שלנו", כתב הרב וייצן, "הוא מבט של אמונה. אם הקב"ה זימן לי בן זוג שהוא שונה ממני כנראה זה לטובתי. הכיצד? נכון שאני עיגול אבל במשך החיים טוב שאני אלמד להיות גם קצת מרובע. נכון שאני מרובע אבל טוב שאני אדע להיות קצת עיגול. המפגש בין השונים הינו מפגש מפרה ומעשיר אולם הדרך היא קשה ולפעמים מעצבנת".

"עצם הידיעה שאתם שונים צריכה לעזור לכם להיות יותר מפוייסים במקומות שבהם מתגלה השוני שביניכם. מראש כל אחד ידע שבזמנים של התארגנות אתה תוביל למהירות ואישתך תוביל לנחת. כל אחד יתן את שלו בהתארגנות ולא יכעס אם כתוצאה מהתנהלות השני קצת נפגע הרצון שלו. מראש תאמר לעצמך שמקסימום לא תגיע לתוצאה ונניח תיתקע בבית ולא תסעו לשבת - האם זה יהיה גהנום? לא, זו תהיה הזדמנות לשבח את אישתך על הנחת שיש בה ועל כך שהיא מיוחדת בכך שהיא לא נלחצת אפילו כשצריכים לנסוע לשבת".

"במקום לצפות ממנה בכל פעם שהיא תהיה כמותך תבין מי היא אישתך והיא תבין מי אתה. אתה תביא את הכישורים שלך לבית והיא את הכישורים שלה. במשך הזמן היא תלמד ממך כיצד מגיעים לתוצאות בצורה יותר ממקודת. אולם מראש תדע שזה לא הכישרון שלה. יש לה כשרונות אחרים שגם הם מאד נחמדים".