ניקיון דליפת נפט בעזרת מגנט

מדענים טוענים כי גילו שיטה לניקוי הים מכתמי נפט - מגנט. מסתבר שכאשר הנפט מתערב במים המכילים ברזל ניתן להוציא את חלקיקי הנפט.

ציפי בלום , ח' בחשון תשע"ג

חברות נפט יוכלו בקרוב להשתמש בטכנולוגיה חדשנית המערבת את טכניקת הננו טכנולוגיה והמגנטים לצורך ניקוי נפט שנשפך בתוך הים. כך מדווחת רשת CNN.

דליפות נפט מאסדות או מספינות מטען הפכו לסכנה תכופה לעולם החי הימי ולכל האיזון האקולוגי באזור החוף. בנוסף, מדובר על בעיה בעלת עלות כלכלית גבוהה לתיקון.

חברת BP, האחראית לדליפת הנפט הגדולה והחמורה של שנת 2010 במפרץ מקסיקו, המוגדרת כבר כיום כאסון הסביבתי הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית, צופה שעלות ניקוי המפרץ תעלה כ-40 מיליארד דולר.

מדענים ממכון MIT במסצ'וסטס טוענים כי גילו שיטה לנקות את הים במקרים כאלו באמצעות מגנטים. בפתרון זה צפוי חיסכון כלכלי גדול לחברות כמו BP.

כאשר הנפט עומד לבדו הוא אינו מגנטי, אך חוקרי MIT טוענים שכאשר הוא מעורבב עם מים המכילים ברזל, הנפט הופך להיות חומר מגנטי. המדענים גם מצאו כי ניתן לאחר הבדיקה להוציא את החלקיקים הזעירים מתוך הנפט כך שניתן יהיה לעשות שימוש חוזר בנפט.

המדענים הסבירו כי כל התהליך יתבצע בלב ים. המים המזוהמים יישאבו לתוך מתקן טיפול, שם יתווספו למים החלקיקים המגנטיים שימשכו אליהם את הנפט. לאחר מכן המים יעברו תהליך סינון שיפריד את המים מהנפט. בסוף- המים יוחזרו לים, ונפט ייאסף למכולה לניטרול החלקיקים ושימוש בו.

עד עכשיו השתמשו בשתי שיטות לאחר דליפות נפט. האחת בעזרת כימיקלים שפרקו את הנפט ופגעו בעולם החי הימי, והשנייה בעזרת שאיבת הנפט מעל פני המים.

יצוין כי חברות הנפט עדיין חוששות לנסות את השיטה החדשה, וקיימות טענות כי היא תהיה טובה רק לאזורים קטנים. החברות גם חוששות מפני שחרור בטעות של החלקיקים למים, שעלול לגרום לנזק לסביבה הימית.