רוצים להיות מאושרים? תפסיקו לנבור בעבר!

ואם עדיין אתם לא מאושרים, אולי כמה עצות מהספר "הכלים" יעזרו לכם למצוא בעצמכם כוחות להתמודדות עם אתגרי החיים.

אבי חיים , ט' בחשון תשע"ג

ספרים
ספרים
פלאש 90

הכלים
פיל סטאטס ובארי מייקלס
כנרת זמורה ביתן מטר, 236 עמ'.

המדריכים האלה שנושאים על כריכתם הבטחות כגון "איך תתגברו על בעיותיכם ותהפכו לאנשים אמיצים ויצירתיים" בלבן על גבי אדום, בדרך כלל גורמים לציניות שבתוכי להרים ראש ולגבה הימנית להתרומם בפקפוק.

ובכל זאת, בספר "הכלים" שעיינתי בו לאחרונה, מצאתי דווקא כל מיני תובנות מעניינות, מועילות ואפילו בעלות ניחוח יהודי.

המחברים, למרות עברם הטיפולי הקונבנציונלי, מאסו בשאלת ה"למה" החביבה על הפסיכולוגים.

לשם מה לנבור בעבר, שאלו אותם המטופלים בטיפול פסיכולוגי שוב ושוב. מתי כבר נראה תוצאות? ואכן, הם שינו את כיוון ההתבוננות מהעבר לעתיד.

במקום לעסוק באובססיביות בהיסטוריה האישית והמשפחתית והשפעתה על הרגשות שלי כרגע, הספר "הכלים" מציע להתמקד בהווה ובפתרונות מעשיים לבעיות שיקלו עלינו עכשיו.

המחברים פיתחו שיטה שנעזרת בחמישה כלים פשוטים ומוחשיים המעירים את הכוחות החיוביים בתוכנו. בספר מתוארות התמודדויות מהחיים באמצעות מקרים ספציפיים, של התנהגויות שלא אחד או שניים מהאוכלוסייה סובלים מהם, כמו פסימיות, דאגנות יתר ועוד. הם מסבירים אלו כלים מתאימים להתגברות וכיצד להשתמש בהם.

חלק מהרעיונות העלו חיוך על פניי משום שביהדות כבר חשבו על כך לפניהם. למשל, מי שדואג יותר מדי צריך לזכור שיש מי שמנהל את העולם. ההצעה שלהם להתגברות על דאגנות יתר היא "הכרת הטוב", לחוש שאתה מתחבר למקור וכך להיזכר כמה טוב לך באמת ושיש מי שדואג לך.

הטכניקות המוצעות בספר פשוטות להבנה, ומאפשרות למי שיישם אותן לזכות בביטחון עצמי רב יותר ו"למצוא השראה ואושר שישפיעו על הסובבים אותנו", כפי שמבטיחים המחברים.