מלחמת יום הכיפורים
מלחמת יום הכיפוריםפלאש 90

משרד הביטחון התיר לפרסם עוד עדויות ששמעה ועדת אגרנט בעת החקירה של מחדלי מלחמת יום הכיפורים, ובראשן עדותו של הרמטכ"ל בעת המלחמה, דוד אלעזר (דדו).

דדו לשעבר הודה "סאדאת הפתיע אותנו יותר ממה שחשבנו". דדו הדגיש כי האמין שאין לצד השני סיכוי מול ישראל בעת מלחמה: "אנחנו חיינו בהרגשה שכתוצאה מהמקורות הטובים של אמ"ן אנו יודעים היטב את הנעשה במצרים היות ובמצרים מדברים על מלחמה, חושבים מלחמה, מתכוננים למלחמה ומכניסים את הצבא להילוך גבוה, זה יכול לקרות לנו, למרות שאני חושב שזה לא סביר, למרות שאני יודע שאין להם סיכויים - ואני חשבתי שאין להם שום סיכויים באם יפתחו במלחמה, כי תמיד יצאתי מתוך הנחה שתהיה לנו התראה אלמנטרית. כך אמרתי גם לראש הממשלה".

אלעזר טען שאלופי הפיקוד לא הזהירו אותו ממלחמה: "אלוף פיקוד הצפון ערב ראש השנה אמר לי 'אני מודאג מההצטברות הגדולה', זה כן. אבל לא בא אלוף פיקוד, לא צפון ולא דרום, לומר, תשמע יש פה הרבה סימנים שחורגים מתרגיל רגיל, שחורגים ממערך חירום רגיל, שהם אינדיקציה למלחמה. רק בשבת בבוקר הוא קיבל את המידע שתפרוץ מלחמה בערב".

הרמטכ"ל אלעזר אישר בעדותו כי השתדל למסור לכלי התקשורת מידע אופטימי יותר ממה שהציג בפורומים צבאיים, מסיבות של מורל.במסגרת זו השתמש בביטוי "נשבור להם את העצמות", שאחר כך נמתחה עליו ביקורת. הוא גם אישר כי הצבא ביקש מן העיתונים שלא לפרסם לפני המלחמה כותרות גדולות בעניין הכוננות של צה"ל.

בשנת 1976, שנתיים וחצי לאחר סיום המלחמה, הוא נפטר מהתקף לב כשהוא רק בן 51.