הלווית הנרצחים בפיגוע בטולוז
הלווית הנרצחים בפיגוע בטולוזצילום: פלאש 90

הקהילה היהודית בטולוז שבצרפת מתקשה להתאושש מהפיגוע שאירע בביה"ס במארס האחרון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא השבוע לביקור בן יומיים בצרפת. במהלכו, יגיע גם לבית הספר "אוצר התורה" בטולוז.

"זה לא סוד שהיהודים בצרפת עוברים תקופה קשה מאז הפיגוע בטולוז", אמר הקונסול הכללי של ישראל במארסיי, ברנע חסיד, שהיה אורח הכבוד ביום ראשון באירוע מיוחד שקיים ארגון הגג של יהודי צרפת (קרי"ף), אשר דן בעליית האנטישמיות בצרפת ובאיום האיראני."החברה הצרפתית ושלטונות צרפת ערים להתגברות האנטישמיות בארצם ופועלים בצורה נחושה נגד התופעה", הוא מדגיש.

העיתונאי בועז ביסמוט מזכיר הבוקר ב"ישראל היום" כי רק בשבוע שעבר חולקו בתיבות הדואר של העיר אקס-לה-בן, סמוך לליון, כרוזים שבהם נכתב כי "היהודים פוגעים באוכלוסייה הלבנה".

הקהילה היהודית בעיר מונה כ-1,000 יהודים, רובם שומרי מסורת. אלה נדהמו לקבל את הכרוזים, ואף פנו למשטרה. "יש חידוש של מקרים על רקע אנטישמי, וזריקת הרימון על מרכול יהודי בסרסל מוכיחה כי הפגיעה היא בחיי היום-יום של היהודים", אומר חבר הפרלמנט הצרפתי מטעם העיר מארסיי, אבי אסולי, "אבל ישראל צריכה להיות ערה לכך ששר הפנים הנוכחי, מנואל ואלס, שם לו למטרה להילחם בנגע האנטישמי".

"הביקור של ראש ממשלה ישראלי בטולוז, בבית הספר 'אוצר התורה', הוא בעל חשיבות גדולה מאוד", מוסיפה ניקול ירדני, נשיאת הקרי"ף בטולוז, "הוא מראה לתושבים כי העם בישראל והעם היהודי בכלל מביע סולידריות עם התושבים אחרי המקרה המחריד".

"לא הייתי אומרת כי מאז הפיגוע היהודים פוחדים יותר, מאחר שהם ממשיכים בחייהם", אומרת ירדני, "אלא שהם מזועזעים מהרמה שאליה יכולה להגיע השנאה כלפיהם".