גמרא תלמוד בבלי
גמרא תלמוד בבלי חזקי עזרא

'מדרש בית רבן', תכנית לימודים חדשה ללימוד תורה, נחנכה השבוע במכללת גבעת וושינגטון.

במסגרת התכנית כל סטודנט במכללה ילמד פעם בשבוע שיעור תורה לשמה. משתתפי התכנית יעסקו במסגרתה בנושאים אקטואליים שונים. השנה תעסוק התכנית בנושא זוגיות ומשפחה.

הסטודנטים במכללה נחלקו למספר קבוצות של 15-20 סטודנטים או סטודנטיות בכל קבוצה. כל יום ראשון בשבוע יתכנסו התלמידים ללימוד בחברותות ולאחריו לשיעור שיעסוק בזוית מסוימת של הזוגיות והמשפחה. השיעור הראשון שנבחר עסק בזוגיות של אדם וחוה משם ימשיכו התלמידים לשלל נושאים תורניים שקשורים לנושא כמו: איך למצוא את הזיווג הנכון, שיקולים לגבי גיל הנישואין, הקידושין, שלום בית, הנישואין בספרות חז"ל, כיבוד הורים, חינוך ילדים וכן הצדדים ההלכתיים של חובות האיש והאישה אחד כלפי השנייה ולהיפך.

"המטרה המרכזית שלה היא להביא לימוד תורה לכל תלמידי המכללה", מסביר הרב ד"ר שובל שפט, ראש תכנית 'מדרש בית רבן', "לסטודנטים במכללה אין בדרך כלל לימודי קודש סדירים במסגרת השנה. חשבנו שיש צורך לייחד שעתיים שבועיות בכל יום ראשון ללימוד תורה לשמה ובכך להמשיך אור השבת לכל ימות השבוע".

"נושא הזוגיות שנבחר הוא מאוד אקטואלי במיוחד עבור הסטודנטים שבונים את ביתם", הוא ממשיך ומסביר, "המטרה של הבית מדרש היא לחבר, כדרכה של תורת חיים, את אור התורה למציאות ולבחון בעיות שמעסיקות אותנו ביום יום. כשהמטרה העיקרית ליצור חיבור פורה ותוסס שמחבר את הסטודנטים למציאות העכשווית דרך התורה".

"החזון שלנו הוא שכל מי שלומד הוראה בישראל, לא משנה מה תחום ההתמחות שלו, ספרות, תנ"ך או חינוך גופני, יצא מהמכללה עם מטען ביהדות שאותו הוא יוכל להעביר לתלמידים שלו בעתיד", מסביר נשיא המכללה, פרופסור כרמי הורוביץ, "רצינו להבטיח שהמורים לעתיד יישאו מטען ביהדות שהוא רלוונטי לחינוך הממלכתי דתי. אני חושב שבדרך הזו נוכל לתרום תרומה קטנה אך משמעותית להגברת הידע והמעורבות ביהדות של המורים בחינוך הממלכתי דתי. מבחינתנו זה צעד ראשון בנושא".