"תורה-מן" - קומיקס ההתנצלות

לאחר שעורר סערה עם קומיקס שמבקר את ה"חפיפניק" עם עיתון "מוצש" והגליה לגבעת שמואל פורסם השבוע קומיקס מפוייס ומתנצל.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ג

"תורה-מן" - קומיקס ההתנצלות-ערוץ 7
קומיקס ההתנצלות
יוסי שחר
טור הקומיקס "תורה-מן" שהתפרסם בגיליון הקודם של עלון "גילוי דעת" עורר סערה, כאשר גיבור הקומיקס התעמת עם "חפיפניק" שהחזיק בגיליון "מוצ"ש" והועף לגבעת שמואל.

השבוע הגיע שלב הפיוס. בגיליון השבוע של "גילוי דעת" התפרסם קומיקס בוא המאייר יוסי שחר מציג מה קורה ל"חפיפניק" כשהוא נוחת בגבעת שמואל. "חפיפניק" פוגש במקום את תושבי גבעת שמואל עסוקים בתורה ובמצוות ובסופו של דבר גם הוא מוקסם מהעניין והוא פוצח בשיר עם "תורה-מן", הגיבור ה"חרד"לי".

בתחילת הקומיקס שחר כתב כמה מילים של התנצלות בפני הקוראים. שחר מבהיר כי הוא לא התכוון לצאת נגד ציבור מסויים אלא נגד תופעות שליליות.

הרב חיים נבון, רב קהילה במודיעין, הגיב לקומיקס ההתנצלות בחשבון הפייסבוק שלו והעיר כי הגישה עדיין בעייתית לטעמו. "יוצר הקומיקס "תורה מן" מתנצל בפני תושבי גבעת שמואל", כותב נבון, "לא כולם חפיפניקים; יש שם גם צדיקים מזוקנים שמקיימים מצוות אקזוטיות כמו שילוח הקן ופדיון פטר חמור. דווקא ההתנצלות הזו מעידה על תפישה דתית שהיא בעייתית בעיניי. הרי בדיחה לעתים מגלה על עולמו של המספר יותר מכל טיעון רציני. למה הצייר ירד מלכתחילה על תושבי גבעת שמואל? כי הם בורגנים, ולכן בטח גם חפיפניקים. כעת הוא מתנצל: לא כולם בורגנים. אבל ההתנצלות האמיתית צריכה לומר: גם הבורגנים לא בהכרח מחפפים במצוות. הם אולי לא מגדלים זקן, ואולי לא פודים פטר חמור, אבל (חלקם) משתדלים להיות הורים טובים, עובדים נאמנים והגונים, לקבוע עתים לתורה כמידת יכולתם, להתפלל בכנות, לבנות קהילות בריאות וטובות. כפי שחיו יהודים טובים (ובורגניים) מאז ומעולם".

קומיקס ההתנצלות יוסי שחר

יצוין כי זו לא הפעם הראשונה בה ציוריו של שחר מעוררים דיון סוער. לאחר מבצע "עופרת יצוקה" שחר צייר חולצה למחלקה שלו בצבא, חולצה שציינה את סוף המבצע בו השתתפו גם הוא וחבריו לנשק.
 
הציור, כפי שניתן כאן לראות, מראה את החייל ה"ביני"ש" כחייל שמביס את אויביו באופן שלא משאיר מקום לדימיון. החולצה הגיעה לידי כתב "הארץ" שפרסם את העניין ולאחר מכן גם תקשורת זרה דיווחה על החולצה ה"שערורייתית" לדבריהם.

הציור שעורר התעניינות תקשורתית יוסי שחר