לא שוכחים את ניצולי השואה
לא שוכחים את ניצולי השואה פלאש 90

מכללת "חמדת הדרום" שבמועצת שדות ליד נתיבות תצטרף השנה לפרויקט הלאומי לתיעוד ניצולי שואה "לדורות" של המשרד לאזרחים ותיקים.

במסגרת זו יפקדו סטודנטיות משנה ג' בתי ניצולים מאזור הדרום ויתעדו את סיפורם, זאת לאחר שיעברו הכשרה מטעם המשרד לאזרחים ותיקים ויד ושם. פעילות הפרויקט תחל עם פתיחת שנת הלימודים ומי שתרכז את הנושא מטעם המכללה היא עוזרת נשיא המכללה לעניינים אקדמיים, ד"ר ליליאן שטיינר. ראוי לציין כי הפרוייקט מתקיים בשיתוף קרן מתנאל המעניקה מלגה לסטודנטיות המתנדבות.

נשיא מכללת חמדת הדרום, פרופ' אבי לוי סיפר על הפרויקט "מבחינה חינוכית וההזדהות וההפנמה של ניצולי השואה מערכת החינוך אינה יכולה להסתפק בתוכנית הלימוד הרגילה ובהגשה לבגרות. הדבר חייב להיות מקושר למעשים דוגמת נושא תיעוד השואה בדרך בלתי אמצעית. אני מאמין שכאשר הסטודנט עצמו ייגע בסיפור, יפנים ויזדהה איתו, זה ישפיע עליו עמוקות בהפנמת תובנות השואה בתוך מורשת ישראל. לכן, החלטנו להכניס את הפרוייקט החשוב הזה כאלמנט נוסף שאנו מקנים לו חשיבות רבה".

עוד מוסיף פרופ' לוי, "אמנם הסטודנטים במכללה אינם זכאים לתואר מבלי שיקיימו סמינריון שנמשך כשנתיים וכולל בחובו ביקורים ביד ושם ובאתרי מורשת נוספים. עם זה, ראינו לנכון להוסיף את הפרוייקט הזה שהינו בעל חשיבות אדירה להקניית זיכרון לדורות הבאים, כאשר הסטודנטיות יאספו עדויות מאנשים בעלי זכויות אדירות שנמנים לצערנו עם דור הולך ונעלם".

פרופ' לוי מבקש להדגיש כי "ההצטרפות לפרוייקט "דורות" הינו חלק ממודל חינוכי שעל פיו אנו נוהגים, שמדגיש את הצורך לקיים הלימה בין אקדמיה ולבין היענות לצרכים חברתיים, כאשר המודל בא לידי בטוי בין היתר בהעמדת הקמפוס לטובת הקייטנות של עמותת עזר מציון בחופשת הקיץ ובעובדה כי במהלך שנת הלימודים הסטודנטים מתנדבים ומקיימים פעילויות לטובת הקהילה באזור דרום". 

בנוסף אומר פרופ' לוי כי כחלק ממדיניות המכללה יועסקו במהלך השנה עובדים בעלי צרכים מיוחדים בשכר במשרות שונות במכללה. "בשנת הלימודים הקרובה יהיו לנו חבר'ה מקסימים, גם הם בעלי צרכים מיוחדים שיעבדו בתחום התחזוקה ובפקידות במסגרת השירות הלאומי שלהם. בנוסף לכך, חמדת הדרום הינה בין המוסדות האקדמיים הראשונים שהעסיקה תחילה עובדי קבלן בתחום הנקיון ומיהרה לקלוט אותם כעובדים מן המניין ואנו מקווים כי בשאר המוסדות הציבוריים ינקטו במדיניות דומה", מסכם לוי. 

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ד"ר לאה נס אמרה כי "פרויקט התיעוד "לדורות", עליו מופקד המשרד לאזרחים ותיקים בראשותי, הוא בעל חשיבות לאומית ראשונה במעלה. כבת לניצולת שואה, אני מכירה באופן אישי את הצורך לתעד את סיפורם של אלו שעברו את מוראות השואה והנחילו לנו את מורשת ההנצחה והזיכרון . היום, עם התמעטות ניצולי השואה, ישנה חשיבות גדולה עוד יותר לתעד את סיפורם. המהווה חלק מרכזי מההיסטוריה שלנו כעם. אני מברכת את מכללת חמדת הדרום על הצטרפותה למיזם הלאומי וקוראת למוסדות נוספים לנהוג כך".

עוזרת נשיא המכללה לעניינים אקדמיים, ד"ר ליליאן שטיינר סיפרה "מרגש מאוד שהסטודנטיות ייפגשו אחת לשבוע עם ניצולי השואה בבתיהם ויתעדו את סיפורם, שיצטרפו למסמכי "לדורות" בו הצטברו מעל ל- 5,000 תיעודי ניצולים.  הכשרה מקצועית מקיפה תוענק לסטודנטיות לפני, במהלך ולאחר מלאכת התיעוד על מנת שהסיפורים החשובים הללו יובאו בצורה המיטבית לתודעת הציבור בישראל".

בנוסף, מציינת שטיינר כי בסיום הפרויקט מכללת חמדת הדרום תוציא לאור קובץ סיפורי חיים מכל הסיפורים של הניצולים שתועדו: "בכך תצטרף מכללת חמדת הדרום למאמץ הלאומי בהנצחת השואה והספר יוענק כמובן לניצולים".

עוד מדגישה שטיינר כי "מדובר בפרוייקט בעל חשיבות הסטורית רבת מעלה שכולל בחובו מסרים של בנייה ותקווה. מלבד הכרת הטוב והתודה לאנשים המופלאים הללו, מדובר גם בפרויקט העצמה שמעביר לסטודנטיות מסר של נתינה לאלו שבזכותם אנו חיים כאן".

"לדורות" הוא מיזם של המשרד לאזרחים ותיקים שנוסד מתוקף החלטת ממשלה, ומהווה כיום מרכיב חשוב בהוקרתם והנצחתם של ניצולי השואה החיים בישראל. במסגרת "לדורות" נשלחים מתנדבים לבתי ניצולים ומראיינים אותם. הסיפורים מועלים לאתר האינטרנט "לדורות" ופתוחים לקהל הרחב, עד כה תועדו כ- 5000 סיפורים.

עשרות שנים נשאו ניצולי השואה על כתפיהם את משא הזיכרון, חלקם בחרו לדבר וחלקם שמרו על שתיקה. בשנים האחרונות הניצולים חשים יותר מתמיד כי עליהם להנחיל לדור הצעיר את מורשת זיכרון השואה ופותחים את סגור ליבם.