ניסיון אחרון למניעת התייקרות המים

מרכז השלטון המקומי יגיש צו ביניים לבית המשפט העליון בדרישה למנוע מרשות המים להעלות את התעריפים בתחילת 2013.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בחשון תשע"ג

ראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט
ראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט
פלאש 90

מרכז השלטון המקומי יגיש היום (א') לבג"ץ בקשה לצו ביניים, בדרישה למנוע מרשות המים לייקר את המחירים בינואר 2013.

במסגרת הליך שמתנהל כבר שנתיים בבג"ץ, טוענים במרכז השלטון המקומי כי לרשות המים אין זכות לקביעת תעריפי המים כשהאזרחים מסבסדים את המים לתעשייה ולחקלאות.

לטענת מרכז השלטון המקומי על האזרחים לשלם את העלות למגזר הפרטי בלבד.

מבקר המדינה מתח ביקורת לפני כחודשיים על רשות המים, בטענה כי האזרחים משלמים יותר משהם אמורים לשלם על הזכות להשתמש במים, בשל הסבסוד של החקלאות והתעשייה ובשל ריבוי ריבוי תאגידי המים בישראל, למעלה מ-50 תאגידים.

בימים אלו נקבעים תעריפי המים לשנת 2013, ובשלטון המקומי דורשים מבית המשפט למנוע את העדכון עד שתוכרע הסוגייה שמתבררת בבית המשפט העליון.

במרכז השלטון המקומי בראשות שלמה בוחבוט אומרים כי "לא יעלה על הדעת שהאזרח צריך לממן את עלות המים לחקלאות ולתעשייה, במיוחד בימים קשים אלו של התמודדויות כלכליות".

בתגובה לעליית המחירים הצפויה אליה מכוונים ברשות המים, אמר היום ראש עיריית רעננה, נחום חופרי, כי "זאת העלאה מיותרת לחלוטין. המחירים גבוהים מאוד גם כך. מרכז השלטון המקומי עושה כל מאמץ כדי למנוע את זה - אנחנו נצא למלחמה, לעצומות, נלך לשרים ולחברי הכנסת".

חופרי, המתמודד בפריימריז של מפלגת העבודה, סיפר לגלי צה"ל כי הוא ויו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', נלחמו נגד הקמת תאגידי המים ונגד העלאת המחירים. "העלאה זו אינה ראויה במדינה שתושביה נאנקים גם כך תחת העומס הכלכלי. מי שקובע את המחירים ואת היא רשות המים, אך גם האוצר וגם ממשלת ישראל אחראים", הוסיף חופרי.

מרשות המים נמסר בתגובה: "לפי החוק, תעריפי המים חייבים לשקף את עלותם. העליות במחירי החשמל בשנה האחרונה ועליות נוספות שעדיין צפויות, יחד עם כמות המים המותפלים שאנו צריכים לרכוש במהלך שנת 2013 והתאמת נורמות התפעול והאחזקה של משק המים העירוני לצרכים ולדרישות בהן נדרשים לעמוד, מחייבים העלאה מסוימת של התעריף גם במהלך שנת 2013.

יחד עם זאת, מדגישים ברשות המים, "חשוב לציין כי התייעלות משק המים איפשרה קיזוז ומיתון עדכון התעריפים בתחילת 2013 למינימום האפשרי".