יהלום "מושלם" נמכר תמורת 21 מיליון דולר

21 מיליון דולר שולמו במכירה פומבית תמורת יהלום שהוגדר כמושלם. זאת על אף ששוק מכירות היהלומים "לא במצב טוב", כהגדרת מומחים.

ציפי בלום , כ"ט בחשון תשע"ג

מתאושש. יהלום.
מתאושש. יהלום.
פלאש 90

אחד היהלומים המוערכים ביותר בעולם נמכר במכירה פומבית תמורת למעלה מ-20 מיליון פרנקים שוויצריים (21 מיליון דולר). הקונה נשאר אנונימי במכירה.

היהלום, בגודל 76 קראט, מוגדר ללא פגמים פנימיים וככזה שהגיע מאחד המכרות המפורסמים בהודו.

המחיר המוערך של היהלום עמד על 15 מיליון דולר לפני המכירה הפומבית, ומכירה קודמת שלו שהתקיימה בשנת 1993 הניבה מחיר של 6.5 מיליון דולר בלבד. כך על פי דיווח של רשת BBC.

"מדובר על שיא עולמי עבור יהלום מהמכרות הללו בהודו, ושיא עולמי נוסף עבור מחיר לקראט יהלום", אמר פרנסיס קוריאל, מנהל מחלקת תכשיטים בבית המכירות הפומביות קריסטי. "השוק אינו במצבו הטוב ביותר כרגע, והמכירה הפומבית הלילה הדהימה רבים".

התכשיטנים האמריקאים שמכרו את היהלום האמינו כי הוא יגיע למוזיאון.

בבית המכירות הפומביות קריסטי מאמינים כי מחירו הגבוה של היהלום נובע מאיכות צורתו, צבעו ושקיפותו של היהלום. זאת לבד מההיסטוריה שלו.

היהלום מגיע ממכרה עתיק, שבו התגלו עוד יהלומים נדירים. היהלום נקרא על שמו של הארכי דוכס ג'וסף אוגוסט מאוסטריה, נסיך השושלת ההאבסבורגית בהונגריה. על פי סיפורים היסטוריים, הוא הפקיד את היהלום בכספת בבנק כבר בשנת 1933. שלוש שנים לאחר מכן היהלום נמכר לבנקאי אירופאי, ונשמר בכספת בצרפת לאורך כל מלחמת העולם השנייה.

עשרות שנים לאחר מכן, הוא נמכר במכירה פומביים בשנת 1961, וכאמור, שוב ב-1993. בכל הפעמים על ידי אותו בית מכירות פומביות.