ארבע שנים אחרי: נחזיר המקום לפעילות יהודית

הודו ציינה היום ארבע שנים למתקפת הטרור במומביי. בחב"ד מבטיחים להחזיר את המקום לפעילות יהודית.

חיים לב , י"ב בכסלו תשע"ג

הפיגוע במומבאי בו נרצחו  גבי ורבקי הולצברג
הפיגוע במומבאי בו נרצחו גבי ורבקי הולצברג
צילום: פלאש 90

הודו ציינה היום (שני) ארבע שנים למתקפת הטרור במומביי, במהלכה נרצחו 166 בני אדם ביניהם ארבעה ישראליים.

המעמד המרכזי התקיים באנדרטת המשטרה בדרום מומביי, בהשתתפות שרי ממשלה ואישי ציבור ביניהם שר הפנים והחקלאות של ממשלת הודו, מפקד המשטרה ובני משפחותיהם של הקורבנות.

במקביל התקיים אתמול מעמד ייחודי בבית נרימן, שם פעל בית חב"ד בניהולם של הקדושים גבריאל ורבקה הולצברג הי"ד שנרצחו במתקפה.

מאז מעשי הטבח הועתקה הפעילות היהודית של בית חב"ד למעון חלופי במומביי, אולם השבוע הבטיחו בחסידות חב"ד כי הם מתכוונים להחזירו למתחם המקורי.

"המסר שהרב הולצברג ואשתו היו רוצים להעביר לנו בתקופה הזו הוא שנמשיך ולא רק שנמשיך כפי שהם עשו, אלא אפילו יותר", אמר הרב חיים קפלן, אחד מרבני חב"ד. "נעשה את כל שביכולתנו כדי לבנות מחדש את הבניין הזה ולהחזיר אותו לחיים".

בנובמבר 2008 חדרו עשרה מחבלים מפקיסטן למומבאי, ורצחו 166 בני אדם, בהם ארבעה ישראליים. הרב גבריאל הולצברג ורעייתו רבקה, אשר שימשו כשליחי חב"ד במומבאי, בן-ציון כרומן, והרב לייביש טייטלבאום, אמריקאי תושב ברוקלין. בנם הפעוט של בני הזוג הולצברג, משה צבי, והמטפלת המקומית שלו, סנדרה סמואל, הצליחו להימלט.

כעבור שלושה ימים הכניעו כוחות הביטחון המקומיים את חוליית הטרור. היחיד בחוליית הטרור ששרד את המתקפה הוא אג'מל קסאב שהועמד לדין בגין עבירות טרור ובשבוע שעבר הוצא להורג. יחד עמו נשפטו שני אזרחי הודו נוספים - פאהים אנסרי ואחמד סבאודין – שהואשמו בכך שסיפקו מפות ושעזרו למחבלים להוציא את מזימתם מהכוח אל הפועל.