מרגיזים את השמאל. נבחרת הליכוד
מרגיזים את השמאל. נבחרת הליכודפלאש 90

בעוד בליכוד חגגו כל הלילה עם מועמדי המפלגה לכנסת הבאה בשמאל החלה המתקפה הצפויה על אופייה והרכבה של הרשימה.

יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד, הזהיר את נתניהו ממה שהוא מגדיר כהפיכתו של הליכוד לסניף של האיחוד הלאומי, כהגדרתו: "אם נתניהו יאבד חלק משמעותי מכוחו בבחירות הקרובות הוא לא יצטרך לחפש רחוק אחרי הסיבות: הן נמצאות במפלגה שלו. ציר פייגלין-אלקין-חוטובלי המנהל היום את המפלגה גורם לזה שהליכוד הפסיק להיות מפלגת מרכז ימין שפויה, במקום זה הוא הפך להיות מפלגת ימין משיחי".

"הם רוצים להחזיר לשולחן את ארץ ישראל השלמה; הם רוצים תקציבים להתנחלויות מבודדות; הם רוצים (ומצליחים לא פעם) להעביר בכנסת חוקים אנטי-דמוקרטיים; הם רוצים לחיות ב"מדינת יהודה" הלכתית; הם הכריזו מלחמה על בית המשפט העליון; הם רוצים לדפוק את כל מי שאינו הם – שמאלנים, ערבים, ימנים מתונים ושומרי חוק. הם טוענים שהם אוהבים את ישראל, אבל הם שונאים ישראלים. במשך תקופה ארוכה אמרנו לעצמנו שמדובר בשוליים ההזויים. לא על זה חלם מנחם בגין, וגם נתניהו עצמו הוא אדם רחב-אופקים שיודע שהשורשים הדמוקרטיים של מפלגתו הם חלק מזהותה.אלא שלאט לאט מתברר שהזנב מכשכש בכלב. נתניהו כבר אינו שולט במפלגתו, הוא נער הפוסטר שלה. מאחורי הקול הסמכותי והנאומים המהוקצעים מסתתרים מפעילי תאטרון הבובות. הם יודעים שהוא לא יעז להתעסק איתם, ומאחורי גבו של הציבור הם ביצעו השתלטות-עויינת על מפלגת השלטון הישראלית. מי שיצביע ליכוד-ביתנו, יקבל במקום זה סניף של האיחוד-הלאומי".

'קדימה' ממשיכה ברוח זו: "צר לנו על הליכוד - מפלגה שאיבדה הערב את דרכה והדרדרה לשוליים הימניים והקיצוניים של המפה הפוליטית. פייגלין וחבריו השלימו הערב את ההשתלטות על הליכוד.  הליכוד החדש חדל הערב מלייצג את הציבור הלאומי השפוי והליברלי. זוהי מפלגה לאומנית וקיצונית, שבינה לבין דרכו של ז'בוטינסקי ומנחם בגין לא נשאר כל זכר.  הליכוד איבד את הצפון, את המצפן ואת הדרך ולכן יאבד גם את מצביעיו. קדימה הייתה ונשארה מפלגת המרכז-ימין היחידה במפה הפוליטית".

חבר הכנסת שלמה מולה, איש 'קדימה', הוסיף: "הליכוד הוכיח הלילה כי אין חגיגה דמוקרטית. הרשימה שהמפלגה בראשות ביברמן הציגה הערב הנה רשימה קיצונית, לאומנית, גזענית ומטרידה ביותר. כל קשר בין המככבים בה ובין נושאים של זכויות אדם ושלטון החוק - מקרי בהחלט עד לא קיים. אנשים שהיו אחראיים לחוקים אנטי- דמוקרטיים נבחרו הערב לייצג את המפלגה בקדמת הבמה, ממש בדומה לשלטון האייטולות באיראן. אני מציע לכל המצביעים בבחירות הקרובות לחשוב היטב אם אלו האנשים המתאימים לייצג את כלל הציבור בישראל".

איש מפלגת העבודה, העיתונאי לשעבר מיקי רוזנטל, הגיב גם הוא לרשימת הליכוד ואמר: "היום הליכוד פנה חזק ימינה. בגין ומרידור נזרקו, דני דנון, ציפי חוטובלי ומשה פייגלין השתלטו על צמרת התנועה. תוסיפו קיסם למדורה – כלומר את רשימת "ישראל ביתנו" שתתמזג לרשימה המאוחדת ותקבלו את הכח האנטי-דמוקרטי הגדול ביותר שהתאסף פה מאז קום המדינה. ממפלגה עממית הופכת מפלגת ביבי-ליברמן למפלגה שמאיימת על שלטון החוק, על הדמוקרטיה ועל חופש הביטוי".

רוזנטל התמקד גם באפיק החברתי של רשימת הליכוד וקבע כי "זו מפלגה שתעשיר עוד יותר את העשירים והציבור הרחב ישלם את המחיר. זו מפלגה שתעביר עוד כספים לחרדים ולמתנחלים. זו מפלגה שתרחיק את הסיכוי לשלום. הערב הוכח מעבר לכל ספק כי מפלגת העבודה היא החלופה הרצינית היחידה – מפלגה המציגה דרך מרכזית, שמבטיחה חלוקה צודקת יותר של המשאבים הלאומיים ואני בטוח שיש הרבה אנשי ליכוד מאוכזבים שאיבדו הערב בית פוליטי רב שנים ויוכלו למצוא מקום אצלנו במפלגת העבודה".