למה שקלה ארה"ב לפוצץ את הירח...

כחלק מהמלחמה הקרה תכננה ארצות הברית לבצע פיצוץ גרעיני על הירח ולהרתיע בכך את הסובייטים. הרעיון נגנז מחשש לתקלה בשיגור הטיל.

תגיות: ארה"ב ירח
שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בכסלו תשע"ג

רעיונות מוזרים ליוו את האנושות עוד משחר ההיסטוריה. כעת מסתבר כי כחלק מהמלחמה הקרה מול הגוש הסובייטי שקלה ארצות הברית ואף החלה בתכנון מבצע לפיצוץ הירח. כך מדווח 'ישראל היום'.

על פי הדיווח מגמת התכנית הייתה להעביר לברית המועצות איתותי אזהרה במהלך שנת 59'. הכוונה הייתה שפיצוץ ענק שייראה מכדור הארץ יטיל מורא והרתעה אצל הסובייטים.

ההחלטה בוטלה בסופו של דבר מחשש שתקלה במהלך הגרנדיוזי תביא לפגיעה חמורה וקשה באוכלוסיית כדור הארץ. כמו כן חששו המדענים האמריקאיים מזיהום רדיואקטיבי על הירח בעקבות הפיצוץ.

הדיווח, המתבסס על סוכנות אי פי, מספר כי על פי התוכנית טיל הנושא מתקן גרעיני קטן היה אמור להיות משוגר מבסיס סודי, ובזמן הפגיעה בירח המטען הגרעיני היה אמור להתפוצץ. המתכננים החליטו לשגר פצצת אטום, מכיוון שהטיל לא היה יכול לשאת פצצת מימן.

הפיזיקאי לאונרד ריפל טוען כי המבצע היה אפשרי בשנת 1959, לאחר שחיל האוויר האמריקני הציב מערך טילים בליסטי בין-יבשתי.

לקראת ביצוע הפרויקט שכונה A119 ביצע האסטרונום קארל סאגאן, אז סטודנט צעיר לתואר שני, ניתוח של התנהגות האבק והגז על הירח בעקבות הפיצוץ, אולם כאמור החששות מפגיעה בכדור הארץ גברו על המיזם התמוה.