תלמידי עמי אולפני גיור מבית אור עציון קיימו היום (ראשון) סיור גבורת לוחמים בניצנים בעקבות סיפור הקרב שבו נהרגו 32 לוחמים חברי וחברות הקיבוץ.

עם ההצבעה של האומות המאוחדות על הקמת של מדינת ישראל, בכ"ט בנובמבר 1947, החל הקיבוץ להלחם על חייו כקו ההגנה הדרומי של מדינה ישראל. בעקבות הקרב, עם הקמת המדינה, נכנעו הלוחמים הנותרים ונשבו בכלא המצרי. 

הרב מאיר אלבז המשמש כמורה עמי בכיתה באשקלון ציין כי "גבורה יהודית אינה מצויה רק בקרב הלוחם בשדה הקרב, אלא גם כאן ממש לפני שבוע חזינו בגבורה- אותם אלפי חיילי מילואים שבאו ללחום על הבית, ללא היסוס על אותם נשים וילדים שהקפידו על כללי פיקוד העורף". 

התלמידים מכיתות עמי אולפני גיור בבאר שבע, אשקלון ואשדוד הציגו את המוכנות שלהם לסבול כדי לתת לצה"ל לנצח. הרב מאיר אלבז, חבר קרוב של אהרון סמדג׳ה מקרית מלאכי שנהרג מפגיעת רקטה במבצע עמוד ענן ציין כי "כשבאו לשבת שבעה לא ידעו היכן לשבת, הבית היה הרוס לחלוטין. המורה של אחת הבנות סיפקה למשפחה את ביתה למשך כל ימי השבעה". הרב מאיר סיפר על חברי הקהילה שתרמו מכספם ועזרו לתושבי קרית מלאכי שאיבדו את ביתם,  ביטוי לערבות ההדדית הגדולה הבאה לידי בטוי בימי שגרה ולעיתים מובלטת יותר בעיתות משבר.

תלמיד כיתת עמי באשקלון, דוד מנדלבאום, סיפר כי "על אף כמות המסרונים וההצעות לאירוח שקיבלנו במלחמה מתושבי הצפון  בחרנו להשאר בבתינו ואין לנו מקום אחר. 

מנהל עמי, כרמי רונן, אמר "כל מי שיושב  כאן באולם הזה הוא גיבור. להצטרף לעם היהודי ולעבור את תהליך הגיור המשמעותי זו גבורה. הרצון וההחלטה שלכם להמשיך בחייכם למרות המכשולים הרבים שעומדים בפניכם - זו הגבורה האמיתית. היו כאן תלמידים מאשקלון ואשדוד שהתקשרו בעיצומה של המלחמה ואמרו לי כי דווקא בימים אלו הם מרגישים יותר מכל את החיבור והרצון להיות חלק אינטגלרי מהעם היהודי". ואכן אנו דאגנו להמשך הלימוד בקבוצות קטנות. 

דוד מנדלבאום מאשקלון ציין כי: "באתי מאזור מלחמה בבוסניה, אפשר לראות איך אנשים נלחמו כאן על הבית שלהם. חצי שנה היתי בבוסניה במלחמה, אבא שלי היהודי חצה את העיר מוסטר שהיתה חצויה עם דגל ישראל על הרכב וראיתי את הגבורה בעייני". 

מוריס בן אפרים וקארן מאשדוד ציינו כי: "חשוב לשמוע סיפורי גבורה על עם ישראל ועל האנשים המדהימים שבזכותם אנחנו כאן. אנו חייבים לציין שסיפור הלוחמים  של ניצנים דומה מאוד לכל אדם שהחל בתהליך הגיור, שכן מדובר בשני דרכים עם מטרה ברורה ורצון עז לבנות את ביתם בארץ ישראל כבית יהודי, ובשביל זה צריך לעשות כל שניתן".

בכנס הגיור אליו המשיכו התלמידים שהתקיים באשקלון הרב סוויסה, דיין בבית הדין המיוחד לגיור הוסיף כי: "הנשמות המובילות בעם ישראל היו נשמות של גרים. כך רות המואביה וכך גם רבי עקיבא ושמעיה ואבטליון. עברנו ניסים גדולים כאן בדרום והם מתחברים לניבים של חנוכה. אני רוצה לברך אתכם בתהליך החשוב שאתם עושים. הרב אופיר כהן, ראש הגרעין התורני באשקלון ציין כי : "כאשר אדם הולך ונתקע בעצים בדרכו, מישהו בא ועוזר לו. למחרת הוא לוקח את אותם עצים ובונה מהם סולם. כך גם אתם, כל מכשול הופך להיות שלב בסולם ובתהליך אתם נתקלים בלא מעט מכשולים בדרך, אך אתם לא מוותרים ומדגישים כי: 'למרות כל המכשולים אף אחד לא יעצור אותי ואהיה יותר טוב ממי שזה בא לו בקלות'".