שר האוצר: פיתרון למצוקת העובדים החלשים במשק

שר האוצר ויו"ר ההסתדרות הכללית חתמו על ההסכם
המלא לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של עובדי הקבלן.

ישי קרוב , כ' בכסלו תשע"ג

שר האוצר: פיתרון למצוקת העובדים החלשים במשק-ערוץ 7
יובר שטייניץ
פלאש90

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ויו"ר ההסתדרות הכללית, עופר עיני, חתמו על ההסכם המלא לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של עובדי השמירה והניקיון במשרדי הממשלה.

עקרונות ההסכם יחולו גם על הגופים הנתמכים והמתוקצבים לרבות רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות. בחודש פברואר השנה חתמו שר האוצר ויו"ר ההסתדרות על מסמך עקרונות מוסכמים באשר לשיפור שכרם ותנאי העסקתם של עובדי הקבלן בתחום השמירה והניקיון במשרדי הממשלה. עם החתימה על מסמך העקרונות החלו צוותים משני הצדדים בראשות סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן ויו"ר האיגוד המקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, לגבש את ההסכם המלא, בו מפורטים האוכלוסיות הזכאיות להטבות, מדרגות השכר, וההטבות השונות הניתנות בהתאם לתנאיהם של עובדי המדינה.

המדינה תפעל להחיל את ההסכם בהקדם האפשרי על ספקי השירותים להם התקשרויות קיימות, בכדי שהשכר והתנאים הסוציאליים יוענקו באופן רטרואקטיבי לעובדי השמירה והניקיון החל מיום 1.5.2012, כפי שנקבע במסמך העקרונות.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ אמר כי "ההסכם שנחתם היום הוא חלק ממהלך כולל לפתרון מצוקתם של העובדים החלשים במשק. מטרתנו המרכזית היא לחזק עובדים חלשים ולצמצם פערים. מהלך זה כולל שלושה נדבכים עיקריים: העלאת שכר המינימום, פריסה ארצית למס הכנסה שלילי, וההסכם שנחתם היום, שמשפר את תנאי העסקה והשכר של עובדי הקבלן בתחום הניקיון והשמירה".

סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן: "חתמנו היום על הסכם חשוב וצודק אשר משפר באופן משמעותי את שכרם ותנאי העסקתם של עובדי הקבלן בתחומי השמירה והניקיון. ההסכם, הכולל הטבות בשכר, בפנסיה, ואפשרות הניתנת לראשונה להפקיד כספים בקרן השתלמות, ועוד, תומך באוכלוסייה החלשה במדינה ונועד ומביא לצמצום הפערים במשק."

יו"ר ההסתדרות הכללית, עופר עיני: "יש כאן פריצת דרך, שכן מהיום והלאה עובדי הקבלן צמודים להסכם השכר הקיבוצי במגזר הציבורי. כל מאבק על שכרם של עובדי המגזר הציבורי יכלול גם את עובדי הקבלן. יחד עם זאת, ההסכם הוא תחילת הדרך. התופעה של עובדי קבלן לא ראויה שכן עובדים במקומות העבודה צריכים להרגיש ביטחון ועובד שאין לו ביטחון מאבד את כבודו. ההסכם הזה מחזיר לעובדים חלק מהכבוד, אבל יש עוד דרך לכבוד כולו."

דרור אטרי, יו"ר האיגוד הכל ארצי של חברות הניקיון והאחזקה, בירך על חתימת ההסכם וקרא לעיני להחיל את ההסכם על כלל עובדי הניקיון במשק הישראלי במטרה למנוע פגיעה בעובדי הניקיון.

לדברי אטרי, ההסכם כיום גורם ליצירת שני מעמדות עובדים. האחד, עובדי ניקיון סוג' א-במגזר הציבורי בעלי תנאים משופרים, והשני, עובדי ניקיון סוג ב' המועסקים במגזר הפרטי. "צו השעה מחייב את כולנו להוביל להסכם משותף שיחול על כלל עובדי הניקיון ויפה שעה אחת קודם", אמר.