לאן נעלמה העוצמה?
לאן נעלמה העוצמה?צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר שאול מופז הגיב הבוקר לתמונות ולסרטונים בהם נראים חיילי צה"ל נסים בעקבות התפרעות של פלסטינים ויידוי אבנים בכפר קדום.

"המראות של חיילי צה"ל בורחים ממיידי אבנים פוגעים בצה"ל בלוחמים ובכושר ההרתעה", מדגיש יו"ר קדימה, "חיילי צה"ל לא צריכים לחשוש להילחם ויש לאפשר להם את שיקול הדעת. האינתיפאדה השלישית בפתח. צה"ל צריך לשדר עוצמה בשטח".

ח"כ מופז קורא לשנות ולרענן את הוראות הפתיחה באש ולאפשר למפקדים בשטח חופש פעולה. "אסור להסכים לתמונות של חיילים בורחים", אומר יו"ר קדימה, "יש לתת למפקדים בשטח את הסמכות לקבל את ההחלטות. אני סומך על חיילי צה"ל ומחזק את החיילים".

שר הפנים אלי ישי קרא היום לערוך דיון בקבינט הביטחוני על הוראות הפתיחה באש. "לאור ריבוי המקרים בהן נתקלים חיילי צה"ל, אשר מראים פומבית את ההמון הפלסטיני כמהווה סכנה ממשית לשלומם של הכוחות הלוחמים וזאת ע"י זריקת אבנים ו/או קיום מצור על החיילים עד לכדי פגיעה בביטחונם וסכנה לחייהם, וזאת על אף הצטיידות החיילים בנשק חם, אבקש קיום דיון בהוראות הצבא למקרים שלעיל ולמקרים עתידיים", כתב ישי למזכיר הממשלה צבי האוזר.

"סיומם של המקרים האחרונים ללא נפגעים - הנו דבר אשר בגדר נס, אך אל לנו לסמוך כי יתקיים גם בעתיד", הוסיף ישי. "לדעתי, על חיילי צה"ל לעשות שימוש מקסימלי בנשק שברשותם בשעה שהם חשים כי הינם בסכנת חיים, ועליהם לדעת כי יזכו למרב התמיכה וההבנה מכלל הגורמים במידה וייאלצו לעשות כן".

יו"ר ועד מתיישבי שומרון, בני קצובר, רואה קשר ישיר בין בריחתם של חיילי צה"ל מהפרות סדר אלימות בשני מקרים שונים ביהודה ושומרון בימים האחרונים לפרשת סא"ל שלום אייזנר. "מדינת ישראל וצה"ל צריכים לבקש היום סליחה מסא"ל שלום אייזנר. בין פעולה נחושה להשבת הסדר לבין בריחה מבישה אין ספק איזו תמונה עדיפה. מערכת הביטחון צריכה להשיב לחיילים את יכולת ההרתעה מול פורעים ואויבים".