במקום הראשון בתחרות הצילומים: חכלילית סלעים

צילום של חכלילית סלעים, שצילם דובי קלעי, זכה במקום הראשון בתחרות צילום הציפורים השישית ע"ש עמית גפן, שיזמה החברה להגנת הטבע.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשע"ג

החברה להגנת הטבע קיימה זו השנה השישית את תחרות צילומי הציפורים לזכרו של עמית גפן ז"ל, צפר וצלם טבע מחונן, שנפטר באפריל 2007.

בתחרות, שהתמקדה הפעם בציפורים בתעופה, השתתפו מאות צלמים, וצוות של טובי צלמי הטבע בארץ בחר את התמונות הזוכות. התמונות הזוכות נחשפו היום (שני) ביום העיון השנתי ה – 33 לצפרות של החברה להגנת הטובע ואוניברסיטת תל אביב, שהתקיים היום באוניברסיטה, בנוכחות הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ. 

במקום הראשון בקטגוריה המקצוענית זכה דובי קלעי, שצילם חכלילית סלעים, סמוך לקיבוצו - משאבי שדה בנגב. חכלילית הסלעים היא ציפור שיר קטנה, בעלת זנב בגוון חכלילי (אדום-כתום). היא חורפת נפוצה בכל רחבי הארץ, אך תת מין נדיר במיוחד דוגר בישראל אך ורק בחרמון הגבוה וחורף בנגב ובערבה.

מנימוקי חבר השופטים על הצילום הזוכה: "הצילום של דובי קלעי מתאפיין באסתטיקה נהדרת ובתפיסת רגע מדויקת. יחד עם צבעוניות הציפור ונדירותה, צילום זה זכה במקום הראשון בקטגוריה זו ביושר רב".


 (חכלילית סלעים. צילום: דובי קלעי)

במקום השני זכה אבי מאיר, עם צילום של שרקרק גמדי מפארק הצפרות באילת. השרקרק הגמדי, אחד משלושה מיני שרקרקים בישראל, מאפיין את החבל המדברי. כמו קרוביו, הוא ניזון בעיקר מדבוראים אותם הוא צד בתעופה. 

 
  (שרקרק גמדי. צילום: אבי מאיר)

במקום השלישי זכה אילייה שלמייב, שצילם עיט צפרדעים בצפון הארץ. עיט הצפרדעים הוא דורס מרשים הנמצא בסכנת הכחדה עולמית.

חלק ניכר מהאוכלוסייה העולמית חורף בישראל, במיוחד בעמקי הצפון. גם בישראל הם חשופים לסכנות כמו הרעלות, התחשמלות, ירי ועוד.

 
(עיט צפרדעים. צילום: אילייה שלמייב)

במקום הראשון בקטגורית הנוער זכה אורן מגורי כהן, בן 15 מאשדוד, שצילם שחפי אגמים בחוף אשדוד.

לדברי יואב פרלמן, מרכז התחרות מטעם החברה להגנת הטבע, "הציפורים ותעופתן תמיד ריגשו את בני האדם. להצליח להנציח את מעופן בצורה מוצלחת זו אמנות של ממש. בתחרות הקפדנו על כך שהתמונות המשתתפות צולמו תוך התבוננות מהצד, ולא תוך פגיעה והפרעה לציפורים. אנו מקווים כי התחרות תעלה את המודעות ליופיין של הציפורים ולחשיבות השמירה עליהן".