באוסטרליה דורשים להשעות יצוא בע"ח לישראל

תחקיר כלבוטק בבית המטבחיים של תנובה שודר באוסטרליה. ארגוני בעלי החיים באוסטרליה דורשים להשעות את המשלוחים החיים לישראל.

תגיות: יצוא בקר
אורנית עצר , כ"ז בכסלו תשע"ג

היצוא יושעה. אילוסטרציה
היצוא יושעה. אילוסטרציה
פלאש 90

תחקיר כלבוטק מעורר סערה ציבורית גם באוסטרליה. תכנית החדשות "7:30" של רשת הטלוויזיה האוסטרלית ABC שידרה את צילומי ההתעללות בבעלי-חיים בבית המטבחיים של תנובה, אשר נחשפו בתחקיר כלבוטק. בעקבות התכנית קראו ארגוני בעלי-חיים באוסטרליה להשעיית המשלוחים החיים לישראל.

בעבר הושעו משלוחים חיים מאוסטרליה, כאשר תכנית התחקירים "4 Corners" שידרה צילומים של התעללות בבעלי-חיים שיוצאו מאוסטרליה לאינדונזיה. בעקבות המקרה הותקנו באוסטרליה תקנות המגבילות את הייצוא ומטילות על התעשייה האוסטרלית אחריות לגורל בעלי החיים לאורך כל שרשרת הייצור -  מאוסטרליה, דרך ההובלה באוניות ועד לבית המטבחיים.

ד"ר בידה ג'ונס, וטרינרית בכירה בארגון בעלי החיים האוסטרלי RSPCA, מתחה ביקורת חריפה על כך שבית המטבחיים של תנובה זכה לאישור הרשויות האוסטרליות במסגרת התקנות החדשות, כאשר דו"ח הבדיקה של המשחטה כלל רק הסתייגות קלה משער חלוד הגורם רעש.

לדברי ד"ר ג'ונס, בצילומים ניכרות הפרות רבות של התקן האוסטרלי ושל הנחיות ה-OIE (ארגון בריאות בעלי החיים העולמי, אשר ישראל חברה בו והוטרינר ישראלי ד"ר ארנון שמשוני אף סייע בניסוחן). בין ההפרות מנתה ד"ר ג'ונס את השימוש התכוף בשוקרים חשמליים, השלכת בעלי החיים באוויר וגרירתם על הרצפה. פיליפ גלייד, סגן שר החקלאות האוסטרלי, הורה לפתוח בחקירת המקרה.
חגי כהן מעמותת "אנונימוס" לזכויות בעלי-חיים המובילה את הקמפיין הציבורי נגד תנובה אמר "אנו קוראים לאוסטרליה להשעות את המשלוחים החיים לישראל. יחד עם זאת, העובדה שבית המטבחיים זכה לאישור מהרשויות מוכיחה כי אי-אפשר לסמוך על הרשויות בהגנה על בעלי-חיים, ולכן הכוח האמיתי לעצור את ההתעללות מצוי בידיים שלנו, הצרכנים, שיכולים לבחור אם לאכול בשר או לבחור בתזונה עשירה מהצומח".

נזכיר כי בתחקיר תוכנית הטלוויזיה "כלבוטק", בו תועדו עובדי המשחטה מחשמלים עגלים באמצעות "שוקר" בראשם ובמקומות רגישים, מכים אותם וגוררים עגל ברגלו באמצעות מלגזה ועוד.