"חנוכה בכל מוצב ובכל עמדת שמירה"

רב פיקוד הצפון, סא"ל הרב בנימין מכלוף, סיפר על החוויה הערכית שעוברים מאות חיילים מידי יום בחנוכה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ג

"חנוכה בכל מוצב ובכל עמדת שמירה"-ערוץ 7
הדלקת נרות חנוכה בצה"ל
פלאש 90

רב פיקוד הצפון, סא"ל הרב בנימין מכלוף, סיפר על החוויה הערכית שעוברים מאות חיילים מידי יום בחנוכה, "הם לומדים על גבורת המכבים בימים ההם ומפיקים את הלקח לזמן הזה".

מאות חיילים עוברים מידי יום תחת שרביט הרבנות הצבאית בפיקוד הצפון, מתאר הרב מכלוף לערוץ 7, אשר מוליכה אותם לסיפורי הגבורה של עמק הבכא, תל סאקי, גמלא, בית הכנסת של הרמח"ל ומוזיאון אסירי המחתרות בעכו.

במקומות אלו החיילים מקבלים הדרכה מפורטת על סיפורי הגבורה של אותו מקום ולומדים על בשרם את חוויות הימים ההם. לוחמים ותומכי לחימה מכל היחידות יוצאים השכם בבוקר לסיורים המודרכים בפיקוד הצפון, במהלך היום הם צופים בסרטי הגבורה של הימים הללו כדוגמת רועי קליין ובנייה ריין הי"ד.

בין השמשות מתכנסת כל קבוצה עם מפקדיה להדלקת נרות מרכזית ולא שוכחים את השירים והסופגניות, הרב מכלוף סיפר כי הדלקת נרות מיוחדת מתקיימת תדיר במוזיאון אסירי המחתרות בעכו, עם קצינים בכירים ומפקדי היחידות. "השירים מלווים בידי החזן הצבאי ליאור חיון וזוכים לתהודה רבה בין כותלי המוזיאון וקירותיו המרגשים", סיפר הרב מכלוף.

"מבצע עמוד ענן הביא לידי ביטוי את מסירות הנפש של הדור שלנו, שרוצה להידמות לגבורת המכבים", אמר הרב מכלוף והוסיף כי בצה"ל רואים את הדבר המוחשי ביותר, "כל נר בחנוכייה עומד בפני עצמו כמו הכומתות השונות שחובשים החיילים, אך בסופו של דבר החנוכייה מאחדת את כולם, כך צבא ההגנה לישראל מאחד את עם ישראל".

הרב מכלוף מציין שבסרטי הגבורה על בנייה ריין ורועי קליין, מראים לחיילים עד כמה אפשר להיות מכבים, גם בימים אלו. "החיילים מתמלאים באנרגיה כדי להבין מהי הסיבה להימצאותנו פה".

ל סיום סיפר הרב מכלוף כי בכל פסגה בחרמון, בכל מוצב בארץ ובכל חדר אוכל צבאי מקיימים הדלקת נרות חנוכה עם שירים וסופגניות, "הרבנות הצבאית מאירה את האור בכל מקום בו נמצאים חיילים של צה"ל", אמר.