הטיל ששיגרה צפון קוריאה
הטיל ששיגרה צפון קוריאהרויטרס

צפון קוריאה לפנות בוקר (רביעי) טיל ארוך טווח מאתר שיגור במערב המדינה. כך דיווחה רשת YTN הדרום קוריאנית.

על פי דיווח הסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA הטיל ששוגר הצליח במשימתו להציב לוויין מזג אוויר בחלל. בכיר בצבא דרום קוריאה אישר את הדברים.

הניסוי התרחש למרות אזהרות מעצמות שונות ומדינות האזור כי מדובר בצעד מתגרה.

ארצות הברית פרסמה הודעה בה היא מגנה בחריפות את שיגור הטיל הבליסטי. בהודעת הבית הלבן נמסר כי "הקהילה הבינלאומית חייבת לשלוח מסר ברור לצפון קוריאה שלהפרת החלטות האו"ם יש השלכות".

עוד נכתב בהודעת הבית הלבן: "שיגור הטיל הוא התגרות בוטה, ומהווה איום על ביטחון האזור".

מערכות אמריקניות של מעקב אחר טילים זיהו לפנות בוקר את שיגור הטיל. על פי הזיהוי, הטיל אותר דרומית לבסיס השיגור, כששייריו נפלו בים הצהוב ובים הפיליפיני כמתוכנן. הטיל לא היווה איום על צפון אמריקה, לפי הודעת פיקוד ההגנה האווירי הצפון אמריקני.

ממשלת יפן הודיעה כי הטיל חלף מעל האי איקנאווה בדרום מערב המדינה. יפן, כמו גם ארצות הברית, היתה בין המדינות שהזהירו את צפון קוריאה לבל תבצע את שיגור הטיל הבליסטי. 

ממשלת סין גינתה את שיגור הטיל הבליסטי של בעלת בריתה, צפון קוריאה. "כל הגורמים במדינה סבורים כי יש להימנע מלהוסיף שמן למדורה ושיש לשמור את המצב תחת שליטה", דווח בכלי התקשורת הרשמיים בסין.

בנוסף הביעה סין צער על כך שצפון קוריאה לא כיבדה את הסנקציות של האו"ם, האוסרות על פיונגיאנג לערוך ניסויים בטילים בליסטיים.

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי איתר את מסלולו של הטיל ארוך-הטווח. "מערכות ההגנה מפני טילים עקבו אחר הטיל הצפון קוריאני. מסלולו של הטיל נע לכיוון דרום מגבול המדינה, והוא לא הציב איום לרוסיה", אמר גורם במשרד ההגנה הרוסי. 

נשיא דרום קוריאה, לי מיונג-בק, כינס ישיבה דחופה של מערכת הביטחון במדינה בעקבות שיגור הטיל הבליסטי של צפון קוריאה השכנה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ".

חברות מועצת הביטחון של האו"ם יקיימו התייעצויות בעקבות השיגור. כך מסר דיפלומט באו"ם. השיחות יתקיימו לאחר שארצות הברית ויפן פנו למועצה.

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, גינה בחריפות את שיגור הטיל ואמר "זוהי הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון שדרשה מצפון קוריאה לא ליזום כל שיגור שמתבסס על טכנולוגיה של טילים בליסטיים".