ייצור מבוכה קואליציונית? ישראל חסון
ייצור מבוכה קואליציונית? ישראל חסון פלאש 90

תנועת קדימה פנתה היום (חמישי) באופן דחוף ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין בדרישה שיורה על הקפאת העברת כספי מימון המפלגות לסיעת "התנועה" עד לאחר שיוצג הסדר לפירעון חובות הסיעה למפלגת "קדימה".

בקדימה דורשים ששבעת חברי הכנסת שהקימו את מפלגת התנועה ישאו בחובת התשלום על רבע מכלל חובות קדימה.

במכתב עליו חתום מ"מ בא כח סיעת קדימה ח"כ ישראל חסון, הוא מציין כי חובותיה של מפלגת "קדימה" עומדים כיום על 25.4 מיליון שקלים, ולפיכך חלקה היחסי של סיעת "התנועה" בחובות, הוא 6.4 מיליון ₪.

קדימה תוקפת קשות את התנהלותה של ציפי לבני וטוענת כי יש לראות בחומרה מיוחדת את העובדה, שכאשר נכנסה גב' לבני לתפקידה כיושבת-ראש תנועת "קדימה", עמדה מצבת החובות של המפלגה על סך של כ-מיליון 4.8 מיליון ₪ בלבד. עם סיום כהונתה של לבני, וכשנכנס ח"כ מופז לתפקידו כיו"ר המפלגה, מצא כי למפלגה חובות בשיעור של 30.1 מיליון ש"ח.

עוד טוענים בקדימה, כי לבני, אשר יצרה במו ידיה ובאופן ניהולה הפזרני את מרבית החובות למפלגת "קדימה", אינה מוכנה לשאת כעת בחובות אלה.

"משהפסידה בבחירות הפנימיות נטשה לבני את הספינה, וכעת היא מבקשת להתחיל "דף חדש" – גם פיננסי – וליטול עמה ממפלגת קדימה את הזכויות (בדמות יחידות מימון המפלגות לקראת הבחירות) אך לא את החובות. ונאמר "ניקיון חובות" כמשמעותו. זאת אין להתיר", נאמר במכתב.

חסון הוסיף, כי "המצב שנוצר מהווה, על כן, אבסורד שאין כמותו וסטירת לחי מצלצלת לממשל התקין בישראל. זאת אין להתיר".

בנוגע לפילוג מפלגת קדימה נכתב, כי "גב' לבני העומדת בראש המפלגה החדשה הייתה הראשונה לעשות שימוש באותו תיקון מדובר לחוק, אשר מתברר כי כלל לא זכה לכינוי הראוי לו, והוא "החוק של לבני". ולכן יאמר מעתה בכל איזכור של סעיף 59 לחוק הכנסת "החוק של לבני" או "תיקון לבני"."תוך ניצול ציני של פרצה טכנית בחוק, מתפלגת סיעה ממפלגת האם ברגע האחרון, מבלי שבכוונתה להמשיך את עבודתה הפרלמנטרית, וזאת במטרה אחת – ניצול מקסימאלי של כספי הציבור תוך השתתפות מינימאלית באופן מגוחך בחובות המפלגה, חובות שאותם חברי סיעה יצרו במו ידיהם. ברור כי התפלגות בתום הקדנציה אינה נובעת מכל שאיפה להמשיך ולפעול במישור הפרלמנטרי לשם קידום אידיאולוגיה או ערכים אלא הרצון לקדם "סידור עבודה" אישי למתפלגים. בקדימה מציינים להמחשת חוסר ניקיון הכפיים של התנהלותה של ציפי לבני ש"אילו התמודדה גב' לבני בראש  מפלגה חדשה, שאינה מיוצגת בכנסת ה-18 (כפי שראוי היה שתעשה, וכפי שהיא עושה באופן מהותי), הייתה זכאית, לכל היותר, ליחידת מימון אחת. לאחר המהלך הציני שיזמה גב' לבני, תקבל סיעת "התנועה" שמונה יחידות מימון (!), בניגוד לתכליתו ולמהותו של חוק מימון המפלגות, ובניגוד גמור לעקרונות היושר וההגינות".

עוד ציינו בקדימה כי בפרק הזמן הקצר ששאול מופז מכהן בתפקיד, מאז סוף חודש מרץ 2012, הצליח ח"כ  מופז, במאמץ רב של הנהגת המפלגה, הנהלתה האדמיניסטרטיבית וחבריה, לצמצם את חובות המפלגה לכדי החוב הנוכחי, צעד שממנו ייהנו גם שבעת חברי כנסת המתפלגים.

בסיום המכתב מבקשת מפלגת קדימה מיו"ר הכנסת להקפיא את העברת כספי מימון המפלגות לסיעת "התנועה" עד לאחר שיוצג הסדר לפירעון חובות הסיעה למפלגת "קדימה". קדימה מסכימה להסדר אשר יכלול את החלק היחסי של הנשיאה בחוב מצידם של 7 חברי הכנסת שהקימו את מפלגת התנועה – דהיינו, רבע מכלל חובות קדימה יושת על 7 חברי הכנסת הפורשים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו