אישום: זייף שייקים ועסקאות והונה לקוחות

תושב הרצליה מואשם בזיוף צ'קים ועסקאות אותן ביצע בחנות אורתופדיה, במטרה להונות את לקוחותיו ואת קופת חולים כללית.

נתנאל כ"ץ , ד' בטבת תשע"ג

משפט
משפט
פלאש 90

כתב אישום הוגש לבית משפט השלום בת"א נגד יוסף אלוש, בן 58 מהרצליה, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, החזקת נכס החשוד כגנוב, זיוף וגניבה ועוד.

על פי כתב האישום, אלוש עבד בחנות אורתופדיה בהרצליה. לחנות הסדר החזרת כספים ללקוחות קופת חולים שירותי בריאות כללית בגין רכישת אביזרים אורתופדיים המאושרים על ידי הקופה. בשנים 2008 ועד מחצית 2009 הציע אלוש למכירה, בין השאר, מוצרים אורתופדיים המאושרים לקבלת החזר כספי.

במקרים רבים מכר אלוש ללקוחותיו מוצרים חלופיים, שאינם מאושרים על ידי הקופה, ללא ידיעתם כי מדובר במוצר חלופי זול יותר. תוך כך זייף אלוש חשבוניות על רכישות של מוצרים מאושרים. במעשים אלה קיבל אלוש במרמה מהקופה סכום של 809,980 ₪ וניסה לקבל במרמה סכום נוסף של 314,091 ₪.

נוסף לכך, ובאותה תקופה, קיים אלוש יחסי מסחר במהלכם החליף שיקים גנובים בתמורה לשיקים קצרי מועד.

מכתב האישום עולה כי בזמן שאלוש היה מספק מוצרים אורתופדיים ללקוחותיו הוא היה נוטל ללא הסכמתם את פנקס השיקים שלהם. במסגרת יחסי המסחר מסר אלוש שיקים גנובים ומזויפים בסכום כולל של 395,640 ₪, במטרה לקבל במרמה באמצעותם את השיקים קצרי המועד.

אלוש הציג מצג שווא לפיו מדובר בשיקים שמקורם בלקוחות עימם עבד ובלקוחות של בתי אבות להם סיפק שירותים.  עוד עולה מכתב האישום כי בשנת 2007 זייף אלוש שיקים של לקוחות שרכשו מוצרי אורתופדיה ממנו, בכך ששינה את הסכום במלל ובספרות. למשל שיק בסך 145 ₪ שונה ל- 7,145 ₪, ושיק בסך 390 ₪ שונה ל - 13,900 ₪.