בנות דתיות. אילוסטרציה
בנות דתיות. אילוסטרציה אתר אגודת "בת עמי"

האופציה הראשונה העומדת בפני כל צעיר\ה אשר מגיעים לגיל 18 היא להתגייס לצה"ל. לאלו אשר לא התגייסו לצה"ל מסיבות שונות נפתחת האופציה לשרת בשירות אזרחי\לאומי ולתרום מכוחם ומרצם לארגונים ומלכ"רים הזקוקים לעזרה שהמדינה מצאה אותם כראויים.

אוכלוסיית המתנדבים כוללת נשים וגברים (יהודים, ערבים, חרדים ופטורי גיוס מסיבות רפואיות או דתיות). מרבית מתנדבי השירות הלאומי בישראל הן בנות דתיות ששוחררו מחובת השירות בצה"ל מטעמי דת.

סמכות הפיקוח בנושא השירות מופקד מטעם המדינה בידי מנהלת השירות האזרחי-לאומי.

מס' המתנדבים הצפוי בשירות לאומי עומד על 20,300.

מתנדבי השירות הלאומי מתחלקים בין ענפים שונים במשק כגון: חינוך, בריאות, שכונות מצוקה, מתנ"סים, רווחה, שמירה על איכות הסביבה ועוד.

שירות זה מניב למשק הישראלי תועלת רבה באופן ישיר ועקיף, אך גם העלויות הכרוכות במימון התקנים הן גבוהות מאוד. עלות ישירה למתנדב יחיד עומדת על: 29,046 ₪ וכוללת בתוכה את עלות התקן, החזרי נסיעות וסל הטבות המוענק גם לחיילים.

מושב זה דן בסוגיות: האם התועלת למדינה כתוצאה משירותם של המתנדבים עולה על העלות הכלכלית של התקנים?  האם יש נזקים אחרים הנגרמים למתנדבות הצעירות הנחשפות בפני עולם חדש ומציאויות חיים קשות שהן לא מורגלות בהן? האם השירות הלאומי הוא באמת משמעותי עבור הבנות או שהוא בכלל בזבוז זמן מוחלט עבור הצעירות שיכולות בזמן זה לקדם ולפתח את עצמן מבחינה מקצועית ואישית?

את המושב תנחה: עפרה לקס, כתבת לענייני חינוך, 'בשבע'

משתתפי המושב:

הרב שמואל אליהו

בנו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. רבה הראשי של העיר צפת, חבר מועצת הרבנות הראשית וחבר ועדות הכשרות הארצית והמקוואות של הרבנות הראשית. חיבר וערך ספרים, מרכז פעילות של מספר עמותות העוסקות בהחזרה בתשובה ובקירוב ליהדות, עוסק רבות בשאלות בהלכה, בהלכות ציבור ובענייני קבלה. בעבר שימש מטעם אביו כאחראי על קרן מורשת שהקימה גרעינים תורניים בעיירות פיתוח.

הרבנית רחל ברנס, מנהלת הבית החם חמל"ה

מתגוררת במעון הבית החם של עמותת 'חמלה', ומתמודדת בהצלחה כבר שנים רבות בטיפול בנערות במצוקה. משמשת כאם הבית וכמורה הרוחנית של הבנות ואחראית על השתלבותן בחיים.

יפה גיסר, יו"ר ארגון 'בת עמי'

תושבת עפרה, יו"ר עמותות השירות הלאומי 'בת עמי-אמונה-אלומה', ו'יסודות' - המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה. דוקטורנטית  לספרות מדרש באוניברסיטה העברית.

עו"ד אמנון דה-הרטוך, לשעבר ראש תחום תמיכות במשרד המשפטים

במסגרת תפקידו במשרד המשפטים עסק במשך שנים רבות בתחום תמיכת המדינה במוסדות ציבור - בכסף, במקרקעין, בכוח אדם (חיילים בשירות סדיר ומתנדבי השירות הלאומי) ובשווה כסף. בין השאר היה מופקד על אישור אמות מידה להקצאת התמיכה. כיום מייצג מוסדות ציבור העמלים להשגת משאבי ציבור לפעילותם.

אייל מתן, החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי

בעל תואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת דרבי ותואר ראשון במדעי החברה. מתמחה בשיווק ומכירות, במחשבים ובניהול משאבי אנוש. שימש בעבר כמנהל שיווק ומכירות של פארק מיני ישראל וכסמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת התיירות 'נופים פלוס' בע"מ.

הרב יורם צוהר, ראש אולפנת כפר פינס

בן כפר פינס, שימש כרב הישוב כפר הראי"ה, מזה 30 שנה עומד בראש אולפנת כפר פינס.