ערבים. ארכיון
ערבים. ארכיון פלש 90


'ערביי ישראל' הוא כינוי לתושבים הערבים מתקופת המנדט שנשארו בשטח מדינת ישראל בתום מלחמת העצמאות והוענקה להם אזרחות ישראלית במסגרת חוק האזרחות, ומהווים כ- 20% מכלל האוכלוסייה הישראלית.

"אנו קוראים לבני העם הערבי, תושבי מדינת ישראל, לשמור על שלום וליטול חלקם בבניין המדינה על יסוד אזרחות מלאה ושווה" כך נכתב במגילת העצמאות באייר תש"ח ומאותו יום ואילך, מתמודדת הדמוקרטיה הישראלית במבחן קשה של שילוב מיעוט לא יהודי בקרבה.

השאלה באיזה מידה לאפשר למיעוט זה להיות חלק מדינה ומה זה אומר מבחינת חובות וזכויות מעסיקה את שני הצדדים וטרם הגיעה לפתרון המניח את הדעת.

מערכת היחסים בין שני הצדדים היא סבוכה והערבים עצמם נחלקים לכאלו הרואים עצמם כישראלים ואלו המגדירים עצמם פלסטינים. תחושת האפליה והקיפוח בקרב הערבים אזרחי המדינה כבר נידונה בפסקי דין, החלטות ממשלה, דוחות מבקר המדינה ועוד ונראה כי הפערים הם גדולים.

מחד, נכון הדבר כי בערים ובישובים ערביים רבים סובלים הערבים מתחבורה ציבורית לקויה, הזנחת מבנים וכבישים, מחסור במבני ציבור, מערכת חינוך ירודה ועוד.

אך מאידך, נהנים ערביי ישראל מזכויות דמוקרטיות של אזרחי המדינה כגון: ביטוח לאומי (הכולל דמי אבטלה, דמי לידה וקצבאות שונות) פטור מתשלומי מס, שירותי בריאות, הזכות לבחור ולהיבחר, ייצוג בכנסת ישראל ועוד. בנוסף, נהנים הערבים מאפליה מתקנת באקדמיה המעניקה סדר עדיפות גבוה לסטודנטים ערביים ותשלום שכר לימוד נמוך, כאשר במקביל לזכויות הללו, פטורים ערביי ישראל משירות חובה בצה"ל.

אין ספק כי מצבם של ערביי ישראל טוב בהרבה יחסית למצב אזרחי מדינות ערב והאיסלאם, אך מערכת היחסים בין היהודים לערבים סבוכה ומסועפת – הערבים מבקשים להגדיר את זכותם הקולקטיבית במסגרת מדינת ישראל אשר מוגדרת מדינה יהודית דמוקרטית ובה בעת הם נאבקים על זכותם להשתלב בה באופן שווה ומנציחים את תדמית המקופחים והמופלים לרעה.

את המושב ינחה: חגי סגל, 'מקור ראשון'

משתתפי המושב:

ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, לשעבר השר לענייני מיעוטים, מפלגת 'העבודה'

בעל תואר דוקטור לכלכלה מסטנפורד, ועבד כמנהל בכיר בבנק העולמי. כיהן כנשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ובמהלך כהונתו זכה בפרס אביר השלטון על תרומתו הרבה לפיתוח הנגב. שימש כשר לענייני מיעוטים ושם דגש על קידום יוזמות כלכליות ופיתוח כלכלי בקרב אוכלוסיות המיעוטים בישראל. כיו"ר ועדת הכספים פעל להבטחת הביטחון הכלכלי של מדינת ישראל ותושביה והוביל קו ברור לצמצום ההשקעות המסוכנות של מדינת ישראל.

ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי

חבר כנסת מטעם הליכוד, יו"ר הוועדה לעלייה וקליטה. מכהן כיו"ר 'הליכוד העולמי' ויו"ר סיעת הליכוד בהסתדרות הציונית העולמית, וכחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. היה שליח מטעם הסוכנות היהודית במיאמי שבפלורידה, שם עסק בעידוד עלייה לישראל ובפעילויות נוספות בקרב הקהילה היהודית.

סוהיל כארם, מנכ"ל רדיו 'א-שמס'

בעל תואר ראשון בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה, ותואר שני ושלישי בפסיכולוגיה חברתית ופוליטית. בעל תעודה בתקשורת מאוניברסיטת חיפה ותעודה בניהול מאוניברסיטת תל אביב. פעיל חברתי. בשנת 1992 הוציא לאור עיתון בשם 'אליום אלסאבע'. עסק בקירוב בין יהודים וערבים והקים יחד עם דב ירמיה את עמותת 'רשת', ארגון הגג לכל ארגוני השלום בארץ (NGO’S). לאור החזון שרדיו ערבי עצמאי במדינה דמוקרטית יכול להשפיע לטובה על היחסים בין שני העמים ויכול להפוך לשופר הדמוקרטיה במזרח התיכון, ייסד יחד עם בני גאון וסמי שמעון ז"ל את רדיו 'א-שמס', תחנת רדיו אזורית המשדרת לצפון ישראל מכפר החורש שליד נצרת - התחנה הערבית הפרטית החוקית היחידה הפועלת בישראל. בינואר 2007 הצטרף רדיו 'א-שמס' למועצת העיתונות.

עו"ד בצלאל סמוטריץ', מנכ"ל תנועת 'רגבים'

מנכ"ל תנועת 'רגבים' וממייסדיה. למד בישיבת ירושלים לצעירים ובכיתה י"ב התנדב לשל"פ בבית שאן. לאחר מכן למד בישיבת מרכז הרב ובישיבה הגבוהה בקדומים. ניהל את ישיבת קדומים במשך שבע שנים וכיום משמש חבר הנהלת איגוד הישיבות הגבוהות. לפני שש שנים ייסד את תנועת 'רגבים' לשמירה על אדמות ארץ ישראל וכיום מנהל את הפעילות בה. לאחרונה נבחר לחבר מועצת העיתונות.

ד"ר מרדכי קידר, מזרחן, אוניברסיטת בר אילן

מזרחן ומרצה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר אילן ועמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן. התמחה בין היתר בחקר ממשל חאפז אל-אסד בסוריה. שירת באמ"ן והגיע לדרגת סגן אלוף. לאחר שחרורו מצה"ל היה חבר בתנועת 'נתיבות שלום'. מתמחה בתקשורת ההמונים של העולם הערבי, ואף התראיין מספר פעמים לערוצים ערביים דוגמת ערוץ אל-ג'זירה.‏ משמש גם כפרשן של העיתון 'מקור ראשון', ומכהן כיו"ר 'מוניטור האקדמיה הישראלית'.