"קודם מדינה יהודית, אחר כך דמוקרטית"

רבנים ואישי ציבור הביעו דעתם בעד ונגד משאל עם ומיקומה של התורה וההלכה בדמוקרטיה.הרב מדן:משאל עם הוא יותר פופוליסטי מאשר אמיתי".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ג

מכללת הרצוג - גוש עציון בשיתוף עמותת יסודות קיימו בראשית השבוע כנס בירושלים בו נידונו ההיבטים התורניים והדמוקרטיים של הכרעת רוב באמצעות בחירות ומשאל עם.

בכנס דנו בסוגיית מקומו של משאל עם בתורה ובהלכה, מי מחליט על עתיד שטחי ישראל, נישואים אזרחיים, שמירת שבת במרחב הציבורי וכדומה.

הרב פרופ' יצחק קראוס, ראש מכללת הרצוג, העלה את הסוגיות הרבות וניסה למצוא את הנוסחה לשילוב בין העולם הדמוקרטי ליהדות.

במהלך הפאנל התייחס הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון ויו"ר עמותת יסודות למשאל עם ואמר כי "יש גבול גם להכרעת העם משום שחסרונותיו רבים מעל יתרונותיו. דעתו של העם צרה ולא תמיד הוא בודק את הדברים לעומקם, אלא פועל ממניעים אישיים. צריכים הרבה יותר אחריות, ומשאל עם הוא יותר פופוליסטי מאשר אמיתי ומיסודו הוא דבר לא טוב".

הרב יהושע שפירא הסכים עם דבריו של הרב מדן ואמר כי "רק מנקודת מבט של שליחות אלוהית, ניתן לטפל בבעיות מהותיות שעל הפרק. הדמוקרטיה היא לא מקור הסמכות אלא היהדות, יש מקום להכניס את הדמוקרטיה מהפן היהודי. יחד עם זאת, לעיתים משאל עם יהיה הטוב שבבחירות הגרועות".

"בטוח שרבים כמוני אוהבים לחיות בדמוקרטיה,חופש ומרחב עצום לכל האזרחים ואני בתוכם.  אך  אנו חיים תחילה במדינה יהודית ורק לאחר מכן  בדמוקרטית", דברי הרב יהושע שפירא.

בהמשך הכנס נחשף הקושי ללמד את מקצוע האזרחות בבתי הספר הדתיים, הן מצד המורים והן מצד התלמידים, מדובר ברתיעה מלימוד מושגים מהעולם החילוני שמעמידים קונפליקטים בין דברי המחוקק לבין דברי הרב.

פרופסור אשר כהן, יו"ר ועדת מקצוע אזרחות אמר בנושא כי הוא מתנגד בתקיפות למשאל עם, זאת משום שבמדינת ישראל ישנם שני עמים, כך שהשאלה שצריכה להישאל היא- מי הוא העם? לדבריו, חוק משאל עם הנוכחי שעבר הוא איום ונורא משום שהוא יכול להוביל למשבר חמור בלגיטימציה של ישראל.

לאור התבטאויות הרבנים, אמר ח"כ עתניאל שנלר, כי לשיטתו היהדות לא ניתנה לרבנים אלא ליהודים, "אני לא רואה שום פטרונות לשום אדם שיש לו אסמכתא לקבוע דברים משום שישנם הרבה פרשנויות. אנחנו לא כת והפטרונות היא גישה מאוד לא דמוקרטית", שנלר המשיך ודיבר בחריפות נגד התנהלות הרבנים, "תפקיד הרבנים לרתום את ההלכה לדמוקרטיה ולא ליצור ניגודים", לקביעתו אין סתירה בין הדמוקרטיה להלכה.