הכנסייה בנתה על ציר תנועה. הרשויות שותקות

ניתן לשער את תגובת הרשויות אם תחסמו כביש לשעה. אז מדוע חסימת דרך בקיר בטון ע"י הכנסייה סמוך לאתר הסטורי נענית בשתיקה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' בטבת תשע"ג

הכנסייה בנתה על ציר תנועה. הרשויות שותקות-ערוץ 7
הר ציון
פלאש 90

ביומן ערוץ 7 הבאנו את סיפורו של בועז כהן, בעל קיוסק ייחודי הממוקם בתוך מערה עתיקה מתקופת בית שני במעלה המוביל להר ציון. כהן טוען כי עיריית ירושלים חוששת להתעמת עם הכנסייה שבנתה קיר עבה החוסם את ציר התנועה העובר במקום.

המקום בו מתרחש הסיפור הוא אחד האתרים החשובים ביותר להיסטוריה היהודית. גורמים שונים סבורים כי במרחק כחמישה עשר מטרים מהקיר שנבנה מצויה מערה בה קבורים שלמה המלך ועוד שלושה ממלכי בית דוד שבאו לאחר מלכותו.

סיפורו של כהן מתחיל כבר לפני כעשר שנים, כאשר הכנסייה שבמקום החליטה לחסום את הנתיב העובר במקום, אך הותירה שער ברזל גדול שאיפשר תנועת מבקרים. בועז כהן, כמו גם אביו, התפרנס ממכירה לאותם מבקרים. כל עוד היה שער הברזל קיים ואיפשר תנועת מבקרים רגלית לא התלונן כהן, אלא שלפני למעלה משנה הגיעו למקום גנבי מתכות וגנבו את השער. הכנסייה בחרה שלא להציב במקום שער חלופי אלא לבנות במקום קיר, מעין חומה, באורך של חמישה מטרים ובעובי של 25 ס"מ, המונע תנועה אל הר ציון בציר המדובר.

כהן פנה לעירייה בדרישה להשיב את המעבר להולכי רגל שבמקום, אך לדבריו זכה לתשובות מתחמקות ובלתי ברורות. במהלך השיג והשיח עם אנשי העירייה התברר לכהן שאין מדובר בשטח פרטי כלל ועיקר וכי הדרך נחשבת לדרך ציבורית לכל דבר, כלומר עבירת הבנייה חמורה אף יותר מששיער כשיצא למאבק למען פתיחת הנתיב.

בדבריו מוסיף ומציין כהן כי עיריית ירושלים השקיעה כסף רב בשיפוץ האזור, אך דווקא השטח באזור זה לא זכה למגע ידם של עובדי העירייה ושלוחיה. כעת הוא משוכנע שמדובר בחשש של הרשויות לפעול במקום שעליו תובעת הכנסייה בעלות בלעדית. התוצאה המיידית במקום היא שהוא נותר מוזנח ועזוב על אף חשיבותו ההיסטורית.

וחזרה למאבקו של בועז כהן. לאחר שפנה ליו"ר ועדת הביקורת העירונית נענה בהוצאת צו הריסה מטעמה של העירייה, ואולם במסמך הרישומים הבחין כי בסעיף האחראים לבנייה הבלתי חוקית לא נרשמה הכנסייה אלא 'גורם בלתי ידוע'. כהן תהה על ההחלטה שלא להתעמת עם הכנסייה אלא עם 'גורם בלתי ידוע', אך הוא גם מסביר כי מכיוון שמדובר בהליך פלילי ביקשה העירייה שלא להסלים את העימות המשפטי מול אנשי הכנסייה.

כאשר הגיעו הכלים לבצע את הרס הקיר המדובר מיהרה הכנסייה והגישה מענה לצו ההריסה. עורך הדין רנאטו יארק טען בשמה של הכנסייה שלא ניתן להגדיר את המקום ככזה שבעליו אינם ידועים שהרי הכנסייה היא הבעלים של השטח. בשלב זה גם התובע, בועז כהן, וגם הנתבעת, הכנסייה, קובעים שהאחראים למתרחש הם הכנסייה, אבל עבור העירייה עדיין הגורם בלתי ידוע.

העירייה ביקשה מבית המשפט ארכה למו"מ עם הכנסייה וביהמ"ש נענה לה ואישר 45 ימים לארכה זו. התקופה המדוברת הסתיימה לפני חג החנוכה, ובכל זאת סוף לפרשה לא נראה באופק. בעקבות הסחבת בפרשה פנה שוב כהן למשטרה והתלונן אישית נגד ראש העיר. היום, יום שני, אמורה העירייה להגיש את תשובתה לתלונה.

במהלך הדברים מוסיף ומספר כהן פרט נוסף. לדבריו מומחה מטעם העירייה שהגיע למקום זיהה נביעה של מים המחלחלים מתקרת המערה בה שוכן הקיוסק של בועז כהן. המדובר הוא בנביעה הנגרמת באופן ישיר מהצטברות המים שאינם יכולים לעבור הלאה בשל קיר האבן שבנתה הכנסייה, וכעת החלחול מסכן את יציבות הקירות במבנה, ואולם המומחה העירוני סירב גם לבקשתו של כהן להורות לקדוח שניים או שלושה חורים בקיר על מנת לאפשר למים לזרום לאפיק אחר. המומחה העדיף לציין בדו"ח שלו שיש לבדוק מה מקור המים... ולא מעבר לכך.

בתגובה לדברים נמסר מעיריית ירושלים כי "במקום התגלתה עבירה של בניית גדר ללא היתר והוגש צו הריסה לפי סעיף 212 לחוק התכנון והבניה. הצו מעוכב על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים והנושא נמצא בטיפול המחלקה המשפטית".