תערוכה מפראג: ההתנקשות במנהיג הנאצי

פריטי המחתרת הצ'כית שהתנקשה בחיי ריינהארד היידריך, ממתכנני "הפתרון הסופי" והאחראים לשואת יהודי אירופה מוצגים בירושלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ג

מחנה אושוויץ. ארכיון
מחנה אושוויץ. ארכיון
פלאש 90

במרכז מורשת בגין מתקיימת במהלך החודש תערוכה ייחודית המתארת את ההתנקשות בבכיר המשטר הנאצי, ריינהארד היידריך, מי שהיה מהאחראים המרכזיים לשואה, השתתף בועידת ונזה שדנה ב"פתרון הסופי" לעם היהודי והיה אחראי באופן ישיר לפרעות ביהודי אירופה.

על התערוכה ואירוע ההתנקשות שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם סגן מנהל מרכז מורשת בגין, משה פוקסמן-שעל, הפותח ומזכיר את היות היידריך מאנשי המפתח של המשטר הנאצי, ממארגני ליל הבדולח, האחראי לתקנות שנועדו להדיר את רגליהם של יהודי גרמניה ממוקדי שלטון ואחריות. כמו כן מונה היידריך לטפל במחתרת הצ'כית. בין השאר גם היה היידריך אחראי להרג ראש ממשלת צ'כיה והתעמרות ורצח של אלפי רבים מאזרחי המדינה הקטנה.

בעקבות פעילות זו החליטה הממשלה הצ'כית הגולה שישבה באותה העת בארה"ב לשלוח חוליית מתנקשים שיחסלו אותו.

חוליית צנחנים נשלחה למשימה. החוליה הציבה מארב לרכבו של היידריך זרקה לעבר הרכב פצצה ופתחה בירי לעברו. האיש נפצע במהלך ההתנקשות אך כעבור מספר ימים מת מפצעיו. מאוחר יותר התברר שהגורם למותו הייתה חתיכת עור ממושב הרכב. קליע פגע בה והיא נכנסה אל תוך גופו והחלה מפתחת בו זיהום שממנו לא יכול היה להירפא והוא מת בייסורים.

על התערוכה עצמה מספר פוקסמן-שעל כי ניתן לראות בה פריטים אותנטיים כדוגמת חלקי מדים של המחתרת הצ'כית, מצנח שהיה שייך למחתרת זו, פצצות מהסוג בו נעשה שימוש באירוע ההתנקשות ופריטים נוספים.

בין השאר מצוי בתערוכה גם סרגל צבע עור וצבע עיניים שבו השתמשו הגרמנים כדי לבצע בדיקות גזע בתושבי צ'כיה.

התערוכה מגיעה לירושלים מפראג, שם היא מוצגת ולשם היא צפויה לחזור בסוף חודש דצמבר. לדברי פוקסמן-שעל התערוכה זוכה להתעניינות רבה בצ'כיה שכן העם הצ'כי גאה במאבקו נגד המשטר הנאצי ועמידתו לצד העם היהודי, עמידה הנמשכת גם בימים אלה. כמו כן מוצאים הצ'כים שותפות גורל עם העם היהודי בהיותם גם הם עם קטן המוקף אויבים.

גם בארץ זוכה התערוכה להתעניינות רבה, אך זו, כאמור, צפויה להימשך רק עוד ימים אחדים עד חזרתה לצ'כיה.