מודעות גבוהה למחלות פרקים בציבור החרדי

לרגל "חודש המודעות למחלות ראומטיות" פורסם דו"ח מקיף וראשון מסוגו המגלה כי הציבור החרדי מאופיין במודעות גבוהה לטיפול במחלות אלו.

תגיות: מחלה חרדים
חיים לב - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ג

מודעות גבוהה למחלות פרקים בציבור החרדי-ערוץ 7
חרדים מוחים
צילום: חזקי עזרא

הציבור החרדי מאופיין במודעות גבוהה לטיפול במחלות ראומטיות – כך נחשף היום במסגרת דו"ח מקיף וראשון מסוגו שפורסם היום (שלישי).

הדו"ח חושף פערים מגזריים בישראל בכל הקשור לאבחון, דרכי טיפול ונגישות למידע ולסיוע רפואי בקרב חולים במחלות ראומטיות.

הדו"ח, שנערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה, לרגל "חודש המודעות למחלות ראומטיות", בדק כיצד מצטיירת איכות הטיפול בקרב החולים, לרבות התייחסות להיבטים הכלכליים והחברתיים של המחלה, בשלושת המגזרים העיקריים באוכלוסייה (רוסי, ערבי, חרדי) לעומת האוכלוסיה הכללית

הדו"ח  מתבסס על ראיונות עומק, שנערכו עם מטופלים ועם רופאים ראומטולוגים מובילים בתחומם, ומרכז תחתיו את מיגוון ההיבטים הקשורים לחולים במחלות ריאומטיות, ובכלל זה: הקשיים והאתגרים בהתמודדות  עם המחלה, רמת היענות לטיפול וזמינות המידע על המחלה ועל זכויות החולים.

הממצאים המתייחסים למגזר החרדי היו מפתיעים. על פי הדו"ח, קיימת רמת היענות גבוהה לטיפול בקרב גברים ורמה נמוכה יותר בקרב נשים; שיעור גבוה יחסית פונים לקבלת טיפול במסגרת רפואה פרטית; חששות רבים מהשלכות המחלה על חיי הזוגיות ועל הפוריות; שיעור הפונים לסיוע רפואי גבוה יחסית; ואין השפעה לעלות הטיפול על רמת היענות לטיפול.

על פי הדו"ח מתברר, כי בקרב המגזר החרדי מספר החולים במחלות ראומטיות הינו הנמוך ביותר. בעוד שבמגזר הרוסי קיימים 11.40% הסובל ממחלות אלו, במגזר הערבי 20.60%, הרי שבמגזר החרדי שיעור החולים עומד על 9.40% בלבד. 58.6% מהשיעור בקרב לשאר המגזרים.

כמו כן, בעוד שבמגזרים הרוסי והערבי המודעות הינה נמוכה או נמוכה מאד, הרי שבציבור החרדי המודעות לטיפול הינה גבוהה מאד.

ד"ר גבריאל ברויאר, מנהל המרפאה הראומטולוגית בבית חולים שערי צדק, מטפל ב- 2000 חולים בשנה ובעל ניסיון של 15 שנה בתחום: "כרופא המטפל בחולים מהמגזר, אני יכול להגיד שיש 2 תופעות מעניינות בקרב ציבור זה: האחת, הציבור החרדי הרבה יותר נעזר ברפואה פרטית. הם יגייסו את הכסף לרכישת תרופה, גם אם היא יקרה מאד, כי הבריאות היא ערך חשוב עבורם, יש איזו תפיסה שזו מצווה, ובכל מקרה יקפידו מאד על הטיפול".

"יחד עם זאת, חשוב להם מאד לדעת מהי השפעת הטיפול על הזוגיות, השידוך ועל הפוריות. התופעה השניה היא שדווקא החרדים יודעים יותר על המחלה והשלכותיה, בזכות זה שיש להם רשת חברתית מפותחת משלהם והם נעזרים אחד בשני בצורה שלא קיימת בציבור החילוני", הוסיף.

למעלה מ-520,000 איש בישראל סובלים ממחלות ריאומטיות. מחלות אלו הינן מחלות כרוניות, הפוגעות במערכת השרירים, שלד ומפרקים ובמערכות נוספות בגוף ומצריכות טיפול רפואי מתמשך לכל החיים.