וירוס חדש הצליח לבנות קוצב לב אנושי

במטרה לייצר קוצב לב טבעי הזריקו מדענים וירוס מהונדס גנטית ללב של בעלי חיים. הדיווחים מעידים על הצלחה במשימה.

תגיות: לב מדע מחקר
ציפי בלום , ו' בטבת תשע"ג

וירוס חדש הצליח לבנות קוצב לב אנושי-ערוץ 7
עוד פריצת דרך
פלאש 90

קוצב לב חדש נבנה בתוך לב של בעלי חיים על ידי הפיכת תאי שריר פועמים לתאים המסוגלים לארגן את קצב הלב, כך במחקר אמריקאי חדש המובא ברשת BBC.

קצב הלב נשלט על ידי אותות חשמליים, שאם ייעלמו התוצאות עלולות להיות קטלניות.

המדענים האמריקאים הזריקו וירוס מהונדס גנטית לבעלי חיים, במטרה ליצור מחלקים מהלב הרגיל שלהם קוצב לב חדש ועובד. הוירוס הכניס לתאים גן הנמצא בדרך כלל בתאים של עובר שיוצרים, בסופו של דבר, את קוצב הלב הטבעי.

לב אנושי מורכב ממיליארדי תאים, אך החוקרים טוענים כי פחות מ- 10,000 תאים  שולטים בקצב פעימות הלב. גיל האדם ומחלות עשויים לגרום לבעיות כמו פעימות לב מוגברות או מוחלשות, ואפילו עד לעצירה מוחלטת של הלב. הפתרון הקיים היום הוא קוצב לב המופעל על ידי סוללה, ומשאיר את הלב פועם בקצב אחיד.

החוקרים הציעו תחליף על ידי מציאת גורם שיגרום ללב להחזיר לעצמו את היכולת לפעום, על ידי יצירת מעין קוצב לב מתאים אנושיים. כאשר התאים קיבלו את הוירוס, הם נעשו קטנים יותר, דקים יותר וקיבלו את המאפיינים המיוחדים לתאים של קוצב הלב.

חמישה מתוך שבעה בעלי חיים הצליחו לייצר קוצב לב אמיתי, שהזרים דם ללב וממנו לגוף .

החוקרים מצפים כי תהליך דומה יתרחש גם בגוף האנושי, מכיוון שהשתמשו בוירוס וגן המשפיעים על עוברים אנושיים, אך צפוי תהליך ארוך מאוד על בעלי חיים נוספים לפני שהתהליך יתחיל גם בבני אדם.

החוקרים הדגישו כי קוצבי הלב הקיימים היו בעלי אורך חיים קטן- על פי אורך חיי הסוללות שלהם, ולכן דרשו החלפת סוללות עם הזמן, ואילו הפתרון החדשני לא ידרוש שינויים מרגע שיתקיים בגוף.