ליפקין שחק ז"ל
ליפקין שחק ז"ל פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק, שנפטר היום בגיל 68 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, התקשר במהלך השבוע האחרון לכמה מחבריו כדי להיפרד מהם. כך דווח בערוץ 2.

על פי הדיווח, אחד מאותם חברים היה נשיא המדינה שמעון פרס, שלא הסכים להסתפק בשיחת הטלפון והתעקש לבקר את שחק בבית החולים.

שחק התקשר לנשיא ביום ראשון האחרון ואמר לו: "חברי היקר התקשרתי כדי להיפרד ממך". פרס שוחח עמו, אך התעקש גם להגיע לבית החולים הדסה עין כרם בו אושפז.

עם היוודע דבר מותו פרסם פרס הודעת אבל מיוחדת: "מאז יום ראשון האחרון, עת באתי להיפרד מאמנון חברי היקר בבית החולים לא יודעת נפשי מנוח. אמנון היה גיבור חיל אמתי, נושא לפיד שלום, אדם נדיר ויהודי חכם. תלמידיו ופקודיו הרבים ראו בו מורה דרך שאין כמותו, הם האמינו לכל מילה שיצאה מפיו ועל דלתו צבאו אנשים הצמאים לעצה חכמה, ישרת דרך ואמיצת לב. תרומתו לביטחון ישראל, אין לה משל. הוא קיבל את שני עיטורי העוז על אומץ ליבו, על חוכמתו, על מנהיגותו. אמנון היה איש מופת לאורך כל דרכו, הולך תמים ופועל צדק. אהבתיו אהבת אמת".

אמנון ליפקין שחק היה הרמטכ"ל ה-15 של צה"ל ושימש שר בממשלת ישראל. הוא נולד בירושלים ושירת כלוחם בחטיבת הצנחנים. השתתף בפעולת הגמול בג'נין ובסמוע והיה מפקד פלוגה בגדוד 890. במלחמת ששת הימים שימש סגן מפקד גדוד בחטיבה ואחרי המלחמה מונה למפקד סיירת "דוכיפת". הוא השתתף בפעולת קראמה וזכה בפעולה הזאת בעיטור העוז. אמנון ליפקין שחק היה גם מפקד גדוד הנח"ל המוצנח בחטיבת הצנחנים. הוא השתתף במבצע "אביב נעורים" בביירות והיה מפקד כוח הצנחנים שתקף את מפקדת החזית העממית לשחרור פלסטין. במלחמת יום הכיפורים שימש סגן מפקד חטיבת הצנחנים והשתתף בקרב בחווה הסינית. ב-1983 מונה לאלוף פיקוד המרכז ו-3 שנים אחר כך מונה לראש אגף המודיעין.ליפקין שחק קיבל את עיטור העוז פעמיים, ובהיותו רמטכ"ל קיבל את אות לגיון ההצטיינות של ארצות הברית. אמנון ליפקין שחק היה נשוי בשנית לעיתונאית טלי ליפקין שחק והיה אב ל-5 ילדים.