מוסקבה: ברגע האחרון נמנעה שריפת גופות יהודים

בזק"א מספרים כיצד ברגע האחרון ובמאמצים מיוחדים עלה בידיהם למנוע שריפת גופותיהם של שני יהודים שנפטרו במוסקבה בשבוע האחרון.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בטבת תשע"ג

קבורה בקור הרוסי
קבורה בקור הרוסי
זק"א
בזק"א נמשך המאבק נגד שריפת גופות יהודים ברוסיה. בארגון מציגים את סיפוריהם של שני יהודים שמאבק של הרגע האחרון מנע את שריפת גופותיהם.

"לפעמים יש מצבים שהעיקשות משתלמת ואסור להשלים גם כשנראה שאין מה לעשות, בבחינת אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל יתייאש מהרחמים", אומרים בארגון ומספרים את סיפורו של המנוח דוד קוזניצוב שנפטר במוסקבה.

הדיווח על האירוע הגיע לידיעתו של יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, ביום רביעי בערב. על פי הדיווח אלמנתו ובנו של המנוח מתכוונים לשרוף את גופתו. לעומתם בנו האחר, אברך חסיד קרלין הגר בישראל, מתנגד בתוקף. עוד התברר על פי הדיווח כי הגופה כבר נשרפה בבוקרו של יום רביעי. בזק"א לא היו בטוחים שמדובר בדיווח אמת ותהו אם אין מדובר בדיווח שנועד למנוע מהבן החסיד להיאבק כדי למנוע את השריפה.

"אחרי כמה שיחות דיבוב בין הבן בישראל לבין המשפחה ברוסיה, הוא הבין מתוך הדברים שאכן הגופה עדיין לא נשרפה, אלא שהשריפה נקבעה ליום חמישי שעה 12:00 צהריים שעון מקומי", מספרים בזק"א.

איש זק"א-רוסיה, שייע דייטש, נכנס לתמונה ופתח במו"מ מול האם ובנה, אך גם אחרי שיחות ממושכות עם בני המשפחה ברוסיה, והצעתו למימון כל עלות והוצאות הקבורה, הם התעקשו על שריפת הגופה. הרב אהרן גורביץ, רב צבא רוסיה, שוחח גם הוא עם הבן ברוסיה אך גם הוא נתקל בסירוב עיקש לשנות את דעתם.

האם ובנה הוסיפו וסירבו לגלות באיזה 'מורג' (בית לוויות) נמצאת הגופה.

בשלב זה הוחלט בזק"א על הטסתו של הבן מישראל בדחיפות מיד בבוקרו של יום חמישי למוסקבה, ובמקביל להגיש בקשת צו מניעה בבית המשפט במוסקבה, לפחות עד שיתקיים דיון בנוכחות הבן מישראל.

המשפחה ברוסיה התבקשה שיואילו בטובם להמתין לבן מישראל שינחת ביום חמישי שעה: 12:00, כי גם הוא רוצה להיות כביכול נוכח ב'טקס שריפת הגופה'.

לאחר שקיבל את ברכת האדמו"ר החל הבן בהכנות לנסיעה, אולם התברר שאין לו דרכון. בזק"א מיהרו ופנו ללשכת שר הפנים, אלי ישי, והדרכון סודר עבורו בשדה התעופה בנתב"ג.

"ואז קרה הלא יאומן, המשפחה ברוסיה נלחצה מהגעת הבן מישראל, והודיעו שהם מוותרים על שריפת גופת אביהם, בתנאי שעד שעה: 12:00 'חברה קדישא' יוציאו את הגופה ממקום המשרפה, יטפלו בכל ההלוויה והקבורה, וגם יסיעו את בני המשפחה הלוך ושוב", מספרים אנשי זק"א.

צוות של הארגון החל בטיפול מהיר בפרוצדורה המורכבת של שחרור הגופה מה'מורג'. צוות נוסף נשלח לאסוף את בני המשפחה, ובמקביל יצאו לשדה התעופה לאסוף את הבן המגיע מישראל.

ואכן בשעות אחר הצהריים התקיימה הלוויה כדת וכדין בהשתתפות ובהתאחדות של כל בני המשפחה, וצוות מתנדבי זק"א רוסיה בקור של מינוס 20 מעלות. "זכה האב להבאה לקבר ישראל כדת וכדין, זכה הבן להשתתף בהלוויית אביו, זכתה המשפחה להתאחד לאחר שנים רבות וזכו בזק"א להציל עוד יהודי בקצה העולם מלשרוף את גופתו", חותמים בזק"א את סיפור המעשה.

ואולם מסתבר שאין מדובר באירוע יחיד. בארגון מספרים גם על אירוע שהתרחש במוסקבה רק יום אחד קודם לכן. בדרך כלשהי נודע לאנשי זק"א על אישה ערירית וגלמודה שנפטרה שבוע קודם לכן והרשויות במוסקבה העבירו את גופתה ל'מורג' של גלמודים, ומשם הייתה מיועדת לשריפה.

רבה של רוסיה, הרב לאזאר, העומד בראש החברה קדישא המרכזי במוסקבה, שיגר מכתבי בקשה למשרדים שונים ו"בדרך נס, הצליחו בדקה האחרונה, לקבל את הגופה ולקבורה כדת וכדין".  בארגון מוסיפים כי שמה של הנפטרת ושם אביה הועברו לביהכנ"ס המרכזי "מארינה רושצ'ה" במוסקבה, שם יתפללו, יאמרו קדיש וידליקו נר נשמה לעילוי נשמתה במשך השנה הקרובה.